Studia lekarskie oblegane na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ponad 40 osób ubiegało się o jedno miejsce na studiach dziennych kierunku lekarskiego, który od października zostanie uruchomiony na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Kolejne pod względem popularności potencjalnych studentów były kosmetologia i fizjoterapia.

Wyniki pierwszego etapu rekrutacji na kielecki uniwersytet na rok akademicki 2015/2016, podsumowano w czwartek podczas konferencji prasowej. Władze uczelni szczególnie podkreślały zainteresowanie kandydatów nowymi kierunkami - lekarskim, kosmetologią i prawem.

Na stacjonarne studia lekarskie zakwalifikowano, zgodnie z limitem wyznaczonym przez resort zdrowia, 75 osób. Miejsce na studiach dawało 90 proc. punktów rozszerzonej matury z biologii i chemii. „Dzięki temu w Kielcach pojawi się elita” - podkreślił rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK), prof. Jacek Semaniak.

Do 17 lipca kandydaci mają dostarczyć wymagane dokumenty - wtedy może się okazać, że próg przyjęć będzie niższy. Jak poinformowano, lista oczekujących z bardzo dobrymi wynikami, niższymi o jeden, dwa punktu procentowe, jest duża.

„To dla nas bardzo dobra informacja, która ma ogromne znaczenie nie tylko dla uczelni, ale dla rozwoju regionu. Niespełna 20 procent kandydatów pochodzi z województwa świętokrzyskiego. To oznacza, że około stu osób z bardzo dobrymi wynikami nauki przyjedzie w tym roku do Kielc studiować medycynę. Jeśli to pomnożymy przez sześć - tyle lat trwają studia lekarskie - to oznacza, że do naszego miasta w najbliższym czasie przyjedzie około pół tysiąca bardzo uzdolnionej młodzieży z całego kraju” - dodał rektor.

Na kierunek lekarski zgłosiło się 3 tys. 23 osoby - tylu kandydatów złożyło opłatę rekrutacyjną. Daje to średnią 40,3 osoby na miejsce. Wśród kandydatów na medycynę 14,5 proc. to mieszkańcy woj. mazowieckiego, 12,2 proc. - śląskiego, a 11,1 proc. - małopolskiego. Dodatkowo 50 osób będzie mogło studiować medycynę w ramach tzw. studiów komercyjnych.

Zapleczem dla pierwszych w regionie studiów medycznych mają być kliniki, prowadzone m.in. w Świętokrzyskim Centrum Onkologii i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Na potrzeby kształcenia przyszłych lekarzy - dzięki wsparciu funduszy unijnych - wybudowano niedawno nowoczesny gmach Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Dziekan wydziału, prof. Stanisław Głuszek, zapowiedział wprowadzenie w przyszłości studiów lekarskich w języku angielskim. „Przygotowujemy się do tego, bo zainteresowanie cudzoziemców studiami lekarskimi w Polsce jest bardzo duże – mówił profesor.

Inne kierunki studiów, które były popularne podczas tegorocznego naboru uczelni, to wprowadzana od października kosmetologia (5,2 osób na miejsce), a także fizjoterapia (4,9 osób na miejsce), finanse i rachunkowość (4,08 osób na miejsce), pielęgniarstwo (3,9 osób na miejsce). Na jedno miejsce na biologii starało się 3,13 kandydatów, biotechnologii - 2,8, a chemii - 2,65. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też studia prawnicze – także nowość na kieleckim uniwersytecie - 2,6 osób na miejsce.

Władze UJK zabiegają, by jesienią na uczelni ruszyło także wychowanie fizyczne, ale naboru jeszcze nie ogłoszono.

Na studia stacjonarne na UJK przygotowano w tym roku 2501 miejsc. Zgłosiło się 9 tys. 239 osób. Liczba tegorocznych kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia, jest największa od 2006 r., kiedy po raz pierwszy wprowadzono w Kielcach nabór internetowy. W ubiegłym roku o przyjęcie na UJK, starało się trzykrotnie mniej kandydatów.

Dodatkowy nabór będzie prowadzony na kierunki, na których nie wyczerpano limitu przyjęć. To np. fizyka i politologia. Jak powiedział prof. Semaniak, jeżeli nie uda się ich otworzyć ze względu na małe zainteresowanie, kandydaci będą zachęcani do studiowania kierunków pokrewnych, w przypadku fizyki - fizyki technicznej.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Na 37 kierunkach kształci się tu ponad 15 tys. studentów.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ pz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  10.05.2024. PAP/Michał Meissner

    CIOP-PIB: pożar to nie tylko ogień, ale i niebezpieczny dla człowieka dym

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: kilkaset tysięcy Polaków może mieć niezdiagnozowaną celiakię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera