Dwa srebrne naczynia z czasów kultury Chachapoyas odkryto w Peru | Nauka w Polsce

Dwa srebrne naczynia z czasów kultury Chachapoyas odkryto w Peru

Fot. Fotolia

Archeolodzy odkryli w północnym Peru dwa zdobione naczynia z czasów kultury Chachapoyas – informuje serwis internetowy Peru This Week.

Odkrycia dokonano na stanowisku Purunllacta de Soloco, położonym na wschodnich stokach Andów w odległości 15 kilometrów od miasta Chachapoyas – stolicy prowincji Chachapoyas i regionu Amazonas.

Jak poinformował Józef Santos Trauco Ramos, dyrektor Urzędu Kultury Regionu Amazonas, odkrycie dwóch naczyń ze srebra jest wydarzeniem o znaczeniu historycznym, gdyż są to pierwsze artefakty z metalu wykonane przez przedstawicieli kultury Chachapoyas, które odkryto w Peru.

Wcześniejsze znaleziska na stanowiskach archeologicznych związanych z kulturą Chachapoyas nie wskazywały, że przedstawiciele tej kultury mieli jakikolwiek związek z obróbką metali.

Ozdobne srebrne naczynia przypominające wyglądem kubki ważą 152 gramy każdy, mają po 11,2 centymetra wysokości, a średnica każdego z nich w najszerszym miejscu wynosi 11,7 centymetra.

Znaleziska zostały poddane zabiegom konserwacyjnym w laboratorium Muzeum Archeologicznego Bruninga w Lambayeque.

Kultura Chachapoyas rozwijała się w okresie VI-XV wiek, a jej przedstawiciele zamieszkiwali wysokie stoki Andów w widłach rzek Maranon i Huallaga.

W drugiej połowie XV wieku Inkowie zajęli ziemie Chachapoya, a miejscową ludność przesiedlili w różne strony swojego imperium.

Jeden z największych zachowanych ośrodków kultury Chachapoyas to ruiny Kuelap – trudno dostępnej twierdzy położonej na wysokości 3000 m. n.p.m. nad doliną rzeki Utcubamba. (PAP)

jot/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera