Znamy już mistrzów popularyzacji nauki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Justyna Chałubińska-Fendler z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zajęła pierwsze miejsce w finale konkursu popularyzatorskiego INTER, organizowanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej w ramach projektu SKILLS.

Jej projekt „1000 odcieni szarości – analiza tekstur w radioterapii raka płuca” dotyczył metody analizy obrazów radiologicznych, która może pomóc w prowadzeniu radioterapii raka płuca.

Dwa drugie miejsca zajęli mgr Wanda Niemyska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego („Matematyka mydlanych baniek i zaplątanych białek”) oraz dr inż. Robert Mysłajek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego („Jak drapieżniki odgryzają się patogenom?”).

Trzy trzecie miejsca: dr inż. Anna Zawistowska-Deniziak z Instytutu Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN w Warszawie („One tam są – czyli jak wykryć cichego mordercę”- projekt dotyczący wykrywania pasożytów w mięsie), dr inż. Andrzej Katunin z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach („Jak uchronić samolot przed skutkami uderzenia pioruna?”), mgr inż. Igor Zubrycki z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej („Roboterapia, czyli roboty na usługach terapeutów”).

Finalistami piątej edycji konkursu popularyzatorskiego INTER byli także: dr inż. Piotr Bąska z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie(„Pasożyty i nowoczesna technologia jako narzędzie do zwalczania chorób autoimmunologicznych i alergii”), dr inż. Katarzyna Jodko-Piórecka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego („Złapać rodnik na gorącym uczynku - o obrazowaniu utleniania błon komórkowych”), dr Zbigniew Piotrowski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie („Szybko, tanio i dobrze - obliczenia prognoz pogody na akceleratorach”) i dr Rafał Urniaż z Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie („Czy można zaprojektować leki podobnie jak projektuje się ubrania?”).

Każdy z finalistów konkursu miał pięć minut na opowiedzenie o własnym interdyscyplinarnym projekcie naukowym w jak najbardziej przystępny i zrozumiały sposób. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody w wysokości: 120 tys. złotych (I nagroda), 100 tys. złotych (II nagroda), oraz 80 tys. złotych (III nagroda). Każda nagroda składa się z dwóch części – 80 proc. nagrody stanowi część subwencyjna na realizację zaprezentowanego projektu badawczego, a 20 proc. nagrody to indywidualne wsparcie dla laureata.

W tym roku wyjątkowym wydarzeniem było przyznanie aż dwóch nagród publiczności po 10 tys. złotych – otrzymali je mgr Wanda Niemyska za projekt dotyczący baniek mydlanych i zaplatanych białek oraz mgr inż. Igor Zubrycki za projekt roboterapeutyczny. Na oba projekty głosowało tyle samo osób.

Wystąpienia finalistów oceniała kapituła konkursu, w której zasiadali m.in: prezes FNP - prof. Maciej Żylicz, dr Ilona Iłowiecka-Tańska z Centrum Nauki Kopernik, zdobywczyni I nagrody oraz nagrody publiczności w czwartej edycji konkursu INTER - dr Monika Marcinkowska z Collegium Medicum – Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie( laureatka czwartej edycji konkursu INTER), red. Krzysztof Michalski z Programu 1 Polskiego Radia oraz red. Dorota Romanowska z "Newsweeka" oraz red. Tomasz Rożek.

W I etapie piątej edycji konkursu INTER wnioski na realizację projektów badawczych złożyło 25 młodych naukowców. Jakość naukowa projektów została oceniona przez panel recenzencki, który wyłonił dziesięciu finalistów. Przed finałem młodzi badacze wzięli udział w szkoleniu z zakresu autoprezentacji i sztuki wystąpień publicznych, w trakcie którego szlifowali popularyzatorskie umiejętności.

Niestety, piąta edycja konkursu INTER była także ostatnią, ponieważ zakończył się unijny projekt „Kapitał Ludzki”, z którego był finansowany.

Popularnonaukowe prezentacje młodych naukowców można było zobaczyć w sobotę 27 czerwca w budynku Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie. Finał konkursu był również transmitowany on-line na stronie internetowej.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia był serwis PAP - Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera