Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
24.06.2015 aktualizacja 24.06.2015

Prof. Roland Wiesendanger doktorem honoris causa Politechniki Poznańskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Roland Wiesendanger, specjalizujący się w nanotechnologii, w tym m.in. w dziedzinie magnetyzmu na poziomie pojedynczych molekuł i atomów, otrzymał we wtorek tytuł doktora honoris causa Politechniki Poznańskiej.

Decyzję o przyznaniu prof. Rolandowi Wiesendangerowi najwyższej godności akademickiej podjął 17 grudnia 2014 roku Senat Politechniki Poznańskiej na wniosek Rady Wydziału Fizyki Technicznej. Wniosek uzyskał także poparcie senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Rady Naukowej Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

Według światowych badaczy dorobek naukowy laureata honorowego doktoratu ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju nanotechnologii. Wśród jego specjalności wymienić można m.in. skaningową mikroskopię próbnikową i badania magnetyzmu w skali nanometrowej oraz na poziomie pojedynczych atomów.

"Profesor Roland Wiesendanger jest nie tylko wybitnym naukowcem, pełnym pasji i poświęcenia dydaktykiem, ale także doskonałym organizatorem życia akademickiego i naukowego, który dużą część swojego czasu poświęca pracy z młodymi ludźmi" – powiedział podczas uroczystości rektor Politechniki Poznańskiej prof. Tomasz Łodygowski.

Prof. Wiesendanger jest absolwentem Uniwersytetu w Bazylei, gdzie studiował na kierunku fizyka doświadczalna. Tytuł doktora i doktora habilitowanego uzyskał w zakresie fizyki ciała stałego, w tym skaningowej mikroskopii i spektroskopii tunelowej (STM/S). W 1992 roku objął stanowisko profesora na Uniwersytecie w Hamburgu, gdzie zainicjował Centrum Zaawansowanych Badań Mikrostrukturalnych.

„W ciągu kilku lat laboratorium prof. Wiesendangera awansowało do ścisłej światowej czołówki m.in. dzięki osiągnięciu najlepszej zdolności rozdzielczej w zakresie obrazowania struktury powierzchni, nanostruktur i pojedynczych molekuł, a także dzięki badaniom właściwości magnetycznych pojedynczych molekuł i atomów za pomocą skaningowych mikroskopów tunelowych i mikroskopów sił atomowych” – zaznaczył dziekan Wydziału Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej i promotor honorowego doktoratu prof. Ryszard Czajka.

„Mimo ogromnego zapracowania, prof. Wiesendanger jest przyjazny, otwarty i pomocny w relacjach międzyludzkich, także w kontaktach z polskimi naukowcami, co przynosi im, polskiej nauce i naszej uczelni w szczególności, trudne do przecenienia korzyści” – dodał Czajka.

W swoim przemówieniu Wiesendanger kilkakrotnie nawiązywał do bliskich relacji z poznańską uczelnią i Wielkopolską. „Zawsze miałem wrażenie – gdy odwiedzałem Poznań - że wartość nauki i technologii, a także jej pozytywny wpływ na nasze społeczeństwo jest w tym mieście doceniane” – podkreślił.

Niemiecki uczony jest współprzewodniczącym międzynarodowej konferencji naukowej, która od 1997 roku odbywa się cyklicznie na Politechnice Poznańskiej i Uniwersytecie w Hamburgu – „SPS and Related Methods”, czyli skaningowej spektroskopii próbnikowej i technik pokrewnych.

Naukowiec jest autorem ponad 520 publikacji, w tym książek, podręczników i artykułów do czasopism naukowych. Wśród najważniejszych nagród i wyróżnień przyznanych profesorowi wymienić można m.in. nagrodę Gaede - Niemieckiego Towarzystwa Próżniowego i nagrodę Maxa Auwrtera - Austriackiego Towarzystwa Fizycznego (1992), nagrodę naukową Fundacji Philip Morris (którą otrzymał wraz z dr. Matthiasem Bode w 2003 r.), nagrodę za osiągnięcia w zakresie Nanotechnologii Amerykańskiego Towarzystwa Próżniowego AVS (2010).

Jest ponadto członkiem Niemieckiej Akademii Nauk „Leopoldina”, Akademii Nauk w Hamburgu, Niemieckiej Akademii Nauk Technicznych „Acatech”, członkiem rzeczywistym Amerykańskiego Towarzystwa Próżniowego oraz członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Roland Wiesendanger otrzymał tytuł doktora honoris causa poznańskiej politechniki jako 36 naukowiec. W granie laureatów tej najwyższej godności akademickiej są m.in. profesorowie: Władysław Orlicz, Teobald Olejnik, Bernard Roy, Peter Wriggers, Alfred Fettweis oraz Jan A. Oleszkiewicz.

PAP - Nauka w Polsce

ajw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023