
Palenie papierosów podczas ciąży w inny sposób wpływa na rozwój wątroby u chłopców i dziewczynek - informują naukowcy, których wnioski publikuje "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".
Badacze z Uniwersytetów w Aberdeen, Glasgow i Edynburgu poddali analizie płody pochodzące od 24 matek, które poroniły w 12-16 tygodniu ciąży. Wykryto, że powodowane przez palenie zmiany w ekspresji białek w wątrobie płodu były nieco inne w przypadku każdej płci. W przypadku chłopców zmiany te mogą zwiększać ryzyko zwłóknienia wątroby w dorosłym życiu, podczas gdy u dziewczynek mogą sprzyjać zaburzeniom metabolizmu glukozy.
Zdaniem autorów poprzez nawet niewielkie zmiany ekspresji białek (odpowiedzialnych m.in. za homeostazę i neutralizację toksyn) wątroba płodu może być bardzo wcześnie zaprogramowana na rozwój m.in. zespołu metabolicznego i innych chorób w życiu dorosłym.
Kolejnym krokiem będzie zidentyfikowanie biomarkerów tych zmian, które mogłyby być badane zaraz po narodzinach dziecka. Pomogłoby to opracować spersonalizowane metody zmniejszania ryzyka problemów zdrowotnych w późniejszym życiu - mówi dr Panagiotis Filis z Uniwersytetu Aberdeen. (PAP)
koc/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.