Niezwykłe migracje rekina tygrysiego

Fot. PAP/EPA/ STEFAN SAUER 14.02.2013
Fot. PAP/EPA/ STEFAN SAUER 14.02.2013

Po kilku latach satelitarnego śledzenia wędrówek rekinów tygrysich naukowcy doszli do wniosku, że migrują one podobnie do ptaków, żółwi morskich i niektórych ssaków morskich, inaczej zaś niż pozostałe ryby – piszą badacze na łamach „Scientific Reports”.

Rekin tygrysi należy do największych rekinów. Mimo to jego zwyczaje, w tym migracje, pozostawały nieznane.

W ramach najnowszych badań naukowcy śledzili przez ponad dwa lata za pomocą satelitów wędrówki rekinów. Okazało się, że wzorzec migracji tych morskich drapieżników zupełnie nie przypomina sposobu wędrówek ryb. Podobny jest za to do wzorca migracji ptaków, żółwi morskich i niektórych morskich ssaków – dowodzą naukowcy z Nova Southeastern University na Florydzie (USA).

Długo sądzono, że rekiny tygrysie lubią zamieszkiwać wody przybrzeżne. Okazuje się jednak, że pokonują one rocznie ponad 7500 km pomiędzy dwoma zupełnie różniącymi się od siebie ekosystemami – karaibską rafą koralową i otwartymi wodami północnego Atlantyku.

Ponadto, każdego roku wracają one na te same terytoria, co jest istotną informacją dla ekologów.

„Jako drapieżniki ze szczytu łańcucha pokarmowego rekiny tygrysie – oraz inne duże rekiny – są istotne dla utrzymania zdrowego ekosystemu i równowagi w oceanach” - opisuje członek zespołu, Mahmood S. Shivji.

Na Bermudach naukowcy umieszczali na ciałach rekinów nadajniki. Niektóre przetrwały ponad dwa lata, inne ponad trzy.

Okazało się, że jeden z rekinów przepłynął dystans aż 44 tys. km, co stanowi rekord w przypadku rekina tygrysiego. Prawdopodobnie jest to również najdłuższy udokumentowany dystans dla wszystkich gatunków rekinów.

Informacje na temat śledzenia rekinów można znaleźć na stronie: www.ghritracking.org (PAP)

krx/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Do 2060 r. liczba nowych przypadków demencji wzrośnie w USA do 1 mln rocznie

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: szklanka mleka dziennie zmniejsza ryzyko raka jelita grubego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera