Najstarszy człowiek Płw. Iberyjskiego mógł żyć przed milionem lat

Fot. PAP/EPA/ SANTI OTERO 18.06.2012
Fot. PAP/EPA/ SANTI OTERO 18.06.2012

Znalezione w latach 90. XX w. w hiszpańskiej dolinie Atapuerca szczątki praczłowieka mogły pochodzić sprzed miliona lat. Uczeni wcześniej szacowali je na 1,2 mln lat.

Zlokalizowana koło Burgos dolina od ponad pół wieku przyciąga zespoły archeologów i paleontologów z uwagi na odkrywane w niej pozostałości po prastarych gatunkach ludzi i zwierząt. W 1997 r. w jaskini w Atapuerca natrafiono na skamieniałości Homo antecessora, najstarszego przedstawiciela ludzkości na Półwyspie Iberyjskim.

Dokładny wiek znalezionego w grocie w okolicach Burgos praczłowieka przez lata budził wątpliwości. Pierwotnie szacowano go na 800-900 tys. lat, aby w 2008 r. ocenić wiek skamieniałości na 1,2 mln lat.

Wątpliwości co do wieku budziły również skamieniałości ludzkiej szczęki odnalezionej w 1994 r. na sąsiadującym z jaskinią stanowisku zwanym Gran Dolina.

Tymczasem z najnowszych badań hiszpańskiego Krajowego Centrum Badań nad Ludzką Ewolucją (CENIEH) wynika, że człowiek nie mógł zamieszkiwać doliny Atapuerca przed 1,2 mln laty, gdyż jej wiek nie przekracza miliona lat.

Jak poinformowała Davinia Moreno, koordynatorka zespołu naukowców pracujących w Atapuerca, najnowsze badania nad określeniem wieku tej doliny zostały przeprowadzone metodą elektronowego rezonansu paramagnetycznego, tzw. EPR.

"Wykonana przez nas praca jest ważna nie tylko z punktu widzenia archeologicznego, ale również metodologicznego. Zastosowany przez nas EPR może być wykorzystywany w każdym typie podłoża, nawet rzecznego i wulkanicznego. Można nim skutecznie badać obszary z czwartorzędu, a nawet pliocenu” - powiedziała Davinia Moreno.

Elektronowy rezonans paramagnetyczny to technika spektroskopii, która pozwala na wykrycie substancji zawierających jeden lub więcej niesparowanych elektronów, takich jak np. wolne rodniki czy jony metali przejściowych. Badana próbka umieszczana jest we wnęce rezonansowej, która znajduje się wewnątrz stałego pola magnetycznego elektromagnesu.

Wątpliwości naukowców budzi wciąż powiązanie występujących w dolinie Atapuerca osobników z gatunku Homo antecessor z innym potwierdzonym tam praczłowiekiem – Homo heidelbergensis. Ten ostatni to krewny Homo sapiens, który według uczonych miał żyć w okolicach dzisiejszego Burgos około 300 tys. lat temu. (PAP)

zat/ zan/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera