Jeleń olbrzymi przetrwał epokę lodowcową

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kości jelenia olbrzymiego, pochodzące z końca ostatniej epoki lodowcowej, znaleziono na terenie południowych Niemiec – donoszą naukowcy w „Scientific Reports”.

Masowe wymieranie pod koniec ostatniego zlodowacenia doprowadziło do zniknięcia wielu gatunków zwierząt, w tym mamutów, nosorożców włochatych czy niedźwiedzi jaskiniowych. Częściowo wyginęły również jelenie olbrzymie (Megaloceros giganteus), zwane również łosiami irlandzkimi.

Przyczyna tego wymierania nie została jednoznacznie ustalona. Niektórzy badacze winią za to zmianę klimatu, inni – polowania prowadzone przez ludzi. Możliwe, że zadziałały oba czynniki na raz.

Kości jelenia znaleziono na terenie Jury Szwabskiej w Niemczech. Dotąd uważano, że jeleń olbrzymi, którego waga dochodziła do półtorej tony, nie występował już w tym czasie w tej części Europy i w Europie Środkowej. Przyjmowano zgodnie, że wyginął na tym obszarze ok. 20 tys. lat temu.

Populacje jelenia olbrzymiego miały przetrwać zlodowacenie jedynie w północno-zachodniej części Europy i ostatecznie wyginąć siedem tys. lat temu. Okazało się jednak, że kości jelenia z południowych Niemiec pochodzą sprzed 12 tys. lat, co przypada na schyłek zlodowacenia.

Naukowcy niemieccy z Uniwersytetu w Tybindze zrekonstruowali mitochondrialne DNA jelenia. Ten typ DNA znajduje się w mitochondriach komórek (które spełniają funkcję elektrowni komórkowych) i przekazywany jest wyłącznie w linii matki.

Porównano pozyskany materiał genetyczny z DNA 44 gatunków obecnie żyjących jeleni, dzięki czemu udało się stworzyć drzewo genealogiczne. Okazało się, że genetycznie najbliższy jeleniowi olbrzymiemu spośród żyjących obecnie jeleniowatych jest daniel, który został sprowadzony do Europy z Bliskiego Wschodu w XVII w. (PAP)

krx/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie wyłącznie e-papierosów zwiększa ryzyko POChP i nadciśnienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera