W Krakowie konferencja o początkach miast na Bliskim Wschodzie

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Na temat pierwszych miast w strefie Żyznego Półksiężyca, czyli na najbardziej urodzajnych terenach Bliskiego Wschodu, debatować będą młodzi naukowcy w dniach 12-13 czerwca w Krakowie.

To już drugie spotkania w ramach cyklu „The land of fertility” (ang. Kraina urodzaju). Pierwsze również odbyło się w stolicy Małopolski. Naukowcy dyskutować będą nad rozwojem regionu tzw. Żyznego Półksiężyca po zakończeniu okresu neolitu. Wspólnie zastanowią się, czy dalej można postrzegać go jako jeden spójny obszar, czy też doszło na nim do znaczącego rozdrobnienia kulturowego.

„W tym roku skupiamy się na zagadnieniach przestrzeni miejskiej, jej powstaniu i funkcjonowaniu. Kilka referatów będzie miało charakter porównawczy głównego ośrodka do terenów ościennych i dalszych (prekolumbijska Ameryka) w celu podjęcia próby oceny pewnych zjawisk w skali globalnej” – informuje Maciej Wacławik, jeden z organizatorów spotkania z ramienia Instytutu Archeologii UJ.

Na sympozjum wygłoszą swoje referaty również goście z zagranicy - Wielkiej Brytanii, Izraela, Węgier i Iranu, a także badacze z Polski - głównie archeolodzy i historycy, ale konferencja ma charakter interdyscyplinarny. W gronie tym znajdują się przede wszystkim doktoranci. Dyskutowane będą różne aspekty funkcjonowania miast – ich początków, systemu menniczego, stosowanych rozwiązań architektonicznych, a nawet prawnych.

Naukowcy zapraszają na swoje wykłady wszystkich zainteresowanych. Konferencja „Origins and functioning of Ancient Cities. The 2nd International Post-graduate Conference THE LAND OF FERTILITY South-east of the Mediterranean from the beginning of the Bronze Age to the Muslim Conquest” odbędzie się w Instytucie Archeologii UJ w Krakowie (ul. Gołębia 11). Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera