W Warszawie o dokonaniach polskich badaczy przeszłości nad Nilem

Polacy kontynuowali wykopaliska w kilku lokalizacjach wokół świątyni Hatszepsut. Fot. S. Zdziebłowski
Polacy kontynuowali wykopaliska w kilku lokalizacjach wokół świątyni Hatszepsut. Fot. S. Zdziebłowski

Polscy naukowcy zaprezentują wyniki swych prac archeologiczno -konserwatorskich w Egipcie i Sudanie na czterodniowej konferencji sprawozdawczej w Warszawie. Dziesiąte już spotkanie w ramach cyklu „Polacy nad Nilem” odbędzie się w dniach 15-18 czerwca w Instytucie Archeologii UW.

To największa w Polsce konferencja skupiająca polskich archeologów i konserwatorów działających w Afryce północno-wschodniej. W czasie spotkania wygłoszonych zostanie prawie 50 wystąpień. Tradycyjnie organizatorzy - czyli Zakład Archeologii Egiptu i Nubii Instytutu Archeologii UW i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW - zaprosili na sympozjum gości zagranicznych, którzy wygłoszą swoje wystąpienia.

Swój udział w sympozjum zapowiedzieli naukowcy z licznych ośrodków badawczych z całej Polski; oprócz Warszawy reprezentować będą m.in. Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Gdańsku czy Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Wrocławski. Wystąpienia zdominują sprawozdania z prac terenowych, jednak będzie można też posłuchać wykładów na temat metodyki badań - zastosowania nowoczesnych metod geofizycznych i środowiskowych. Głos wezmą zarówno egiptolodzy, archeolodzy, archeozoolodzy, nubiolodzy, jak i konserwatorzy.

Organizatorzy zwracają szczególną uwagę na nowy, nietypowy element konferencji. 18 czerwca w jej ramach odbędzie się „Dzień Królestwa Makurii”; naukowcy zaprezentują nie, jak to zwykle bywa, raporty z najświeższych prac terenowych i gabinetowych, ale syntetyczne wyniki wieloletnich badań nad różnymi aspektami kultury Nubii chrześcijańskiej. Królestwo Makurii rozciągało się od północnego obszaru współczesnego Sudanu po południowy Egipt.

Polacy prowadzą prace wykopaliskowe w tym rejonie od wielu lat w ramach różnych projektów badawczych. Zainicjował je prof. Kazimierz Michałowski, twórca polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. Jednym z badanych stanowisk jest Dongola, która była stolicą chrześcijańskiej Makurii aż do upadku w XIV wieku.

Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie: www.polacynadnilem.uw.edu.pl.Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania Uniwersytetu Łódzkiego: co trzeci Polak akceptuje wykorzystanie AI w kulturze i sztuce

  • Rys. Stanisław Kontny

    Badanie: barbarzyńscy wojownicy przed walką zażywali środki pobudzające

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera