Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) zawarły we wtorek porozumienie o współpracy przy finansowaniu projektów strategicznej dla Polski infrastruktury badawczej.
Celem porozumienia jest wsparcie projektów infrastruktury badawczej, które znajdują się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej. Z obiektów uwzględnionych na mapie będą mogli - w założeniu - korzystać nie tylko naukowcy, ale też przedsiębiorcy i inne podmioty zainteresowane wykorzystaniem sprzętu do własnych prac badawczo-rozwojowych.
"Strategiczna infrastruktura badawcza to urządzenia i obiekty o wyjątkowym charakterze w skali krajowej lub międzynarodowej, a także kluczowym znaczeniu dla rozwoju badań naukowych w Polsce. Taka infrastruktura musi spełniać szereg kryteriów jakości naukowej i organizacyjnej oraz otwartego dostępu do prowadzenia i wykorzystywania wyników badań w gospodarce" – wyjaśnił dyrektor NCBR prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.
Na mapie uwzględniano zarówno pojedyncze obiekty (np. duży teleskop), jak i sieć rozproszonych obiektów (np. obserwatoriów posiadających małe teleskopy). Umieszczona na mapie aparatura naukowa może być stacjonarna (np. synchrotron) lub przemieszczająca (np. obiekty jeżdżące, latające lub pływające). Kryteria infrastruktury badawczej spełniają również banki danych, sieci telekomunikacyjne i systemy informatyczne, a nawet zasoby wiedzy takie jak archiwa, czy kolekcje i depozyty.
Projekty będą finansowane w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. "Planowany termin ogłoszenia konkursu to 30 czerwca br. Orientacyjna kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów będzie wynosić 804 mln zł" – zapowiedział dyrektor OPI PIB dr Olaf Gajl.
Zgodnie z zawartym porozumieniem NCBR będzie pełniło w działaniach na rzecz infrastruktury badawczej rolę instytucji pośredniczącej, a OPI PIB instytucji wdrażającej. Na mocy porozumienia NCBR przekaże OPI PIB zadania związane z naborem i oceną projektów, zarządzaniem środkami finansowymi przeznaczonymi na dofinansowanie projektów, bieżącym monitorowaniem realizacji projektów w zakresie postępu rzeczowego i finansowego oraz monitorowaniem rezultatów projektów do 5 lat po zakończenia realizacji projektów.
Pierwsza Polska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej (PMDIB) powstała w 2011 roku. W 2013 r. MNiSW zaprosiło naukowców do aktualizacji mapy, by pojawiły się na niej propozycje nowych projektów inwestycyjnych, a także najświeższe informacje o infrastrukturze, która już wcześniej znalazła się na PMDiB. Zaktualizowana mapa zawiera obecnie 53 propozycji z wielu dziedzin nauki.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.