UNICEF w Dniu Matki: zakażone HIV rodzą co roku ok. 1,5 mln dzieci

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Każdego roku rodzi się około 1,5 mln dzieci, których matki są zakażone HIV; wiele z tych kobiet nie ma dostępu do odpowiedniej opieki medycznej, co skutkuje przenoszeniem wirusa na potomstwo – wskazuje UNICEF z okazji przypadającego we wtorek Dnia Matki.

Organizacja podkreśla, że bez dobrej opieki ryzyko przeniesienia wirusa HIV z matki na dziecko zarówno w czasie ciąży, porodu, jaki i karmienia piersią wynosi nawet 45 proc.

UNICEF przypomina, że ryzyko to można niemal całkowicie wyeliminować pod warunkiem, że kobieta w czasie ciąży i karmienia piersią będzie przyjmowała codziennie jedną tabletkę leku antyretrowirusowego, a poród odbędzie się w ośrodku zdrowia, pod okiem wykwalifikowanego personelu.

Z danych UNICEF wynika, że w 2009 roku zaledwie 33 proc. ciężarnych kobiet zakażonych wirusem HIV otrzymywało leki antyretrowirusowe. Cztery lata później, w 2013 r. dostęp do takiego leczenia miało już 68 proc. ciężarnych nosicielek wirusa HIV.

„To duży postęp, jednak nadal 32 proc. kobiet nie jest objętych leczeniem, które mogłoby zagwarantować urodzenie zdrowego dziecka” – alarmuje UNICEF.

Organizacje podaje, że w latach 2009-2013 odsetek matek karmiących, które były objęte odpowiednim leczeniem antyretrowirusowym, wzrósł z 20 proc. do 61 proc.

Największa liczba ciężarnych kobiet będących nosicielkami wirusa HIV mieszka w 22 państwach świata; są to: Angola, Botswana, Burundi, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Ghana, Indie, Kenia, Lesotho, Malawi, Mozambik, Namibia, Nigeria, Republika Południowej Afryki, Uganda, Tanzania, Suazi, Zambia i Zimbabwe.

UNICEF przyznaje, że w ciągu ostatnich kilku lat państwa te podjęły liczne wysiłki na rzecz zmniejszenia liczby przypadków przenoszenia wirusa HIV z matki na dziecko. Największy postęp w tej dziedzinie odnotowały m.in. Malawi, Botswana, Etiopia, Ghana, Namibia i Zimbabwe.

UNICEF szacuje, że w latach 2005-2013 udało się uchronić przed zakażeniem wirusem HIV 1,1 mln dzieci do 15. roku życia. W tym samym okresie liczba nowych zakażeń wśród dzieci zmalała o ponad 50 proc. Wciąż jednak - jak podkreśla organizacja - zbyt wiele dzieci umiera z powodu niewykrytego i nieleczonego wirusa HIV.

Szacuje się, że w 2013 r. z przyczyn związanych z nieleczeniem AIDS zmarło na świecie około 190 tys. dzieci do 14. roku życia. To ponad 520 dzieci dziennie.

W roku 2013 odnotowano 250 tys. nowych zakażeń wirusem HIV wśród dzieci poniżej 14. roku życia mieszkających w państwach o niskim i średnim poziomie dochodów. Jednocześnie mniej niż jedna czwarta dzieci będących nosicielami wirusa HIV otrzymała tam terapię antyretrowirusową (w porównaniu do 37 proc. dorosłych).(PAP)

ktl/ akw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera