Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej będzie uniwersytetem | Nauka w Polsce
Uczelnie i instytucje

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej będzie uniwersytetem

Uniwersytet SWPS taką nazwę od 1 czerwca będzie nosiła Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. Zmiana statusu uczelni była możliwa dzięki uzyskaniu przez nią sześciu uprawnień do nadawania stopnia doktora w pięciu dyscyplinach.

\"Oficjalna nazwa uczelni brzmi SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, w skrócie Uniwersytet SWPS\" - poinformowała w przesłanym komunikacie rzecznik prasowy SWPS Marta Komor.

Zmiana nazwy na uniwersytet przymiotnikowy - określający profil uczelni - była możliwa dzięki uzyskaniu przez uczelnię sześciu uprawnień do nadawania stopnia doktora w pięciu dyscyplinach: psychologii (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwie, socjologii, prawie i literaturoznawstwie. Uczelnia może przyznawać też tytuł doktora habilitowanego w psychologii (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwie.

\"Założycielom SWPS zależało na stworzeniu akademickiej uczelni, z której pracownicy i studenci byliby dumni, i z którą by się w pełni utożsamiali. Kamieniem węgielnym SWPS przy jej tworzeniu było nastawienie na bardzo wysoką jakość dydaktyki i badań naukowych na poziomie światowym oraz pragnienie stworzenia bardzo dobrego zaplecza organizacyjnego. Takie założenie przyczyniło się do formowania kultury pracy, która przyciągała najlepszych. Spełnienie tych dążeń nie byłoby możliwe bez talentów i zaangażowania pracowników wszystkich działów oraz studentów SWPS\" – mówi rektor uczelni prof. Andrzej Eliasz.

Obecnie uczelnia kształci ponad 15 tys. studentów. Oferuje studia na takich kierunkach jak: psychologia, neurokognitywistyka, prawo, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, psychokryminalistyka, komunikacja wizualna, grafika czy wzornictwo. Współpracuje z ponad tysiącem firm i instytucji, które umożliwiają studentom realizację praktyk, staży i zdobycie zatrudnienia jeszcze przed końcem nauki. W 2014 roku naukowcy SWPS zrealizowali 348 projektów w ramach dofinansowania Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na kwotę prawie 30 mln złotych i 13 projektów europejskich ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na kwotę ponad 23 mln zł.

\"Wielu badaczy z naszej uczelni zajmuje czołową pozycję w nauce międzynarodowej. Publikujemy nasze prace w najważniejszych pismach naukowych, a także w renomowanych podręcznikach z niemal wszystkich obszarów psychologii. Zdobywamy międzynarodowe granty. Nasi pracownicy są edytorami i recenzentami w najwyżej notowanych czasopismach naukowych. Organizujemy znaczące międzynarodowe konferencje i sympozja. Można zatem powiedzieć, że współtworzymy naukę światową; jesteśmy jej ważną częścią\" – wymienia dziekan Wydziału Zamiejscowego we Wrocławiu, prof. Tomasz Zaleśkiewicz.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera