
Pokazy wyrabiania narzędzi z krzemienia, obróbki miedzi i brązu, prezentacja kuchni z epoki kamienia i najstarszych metod pozyskiwania ognia - to niektóre z atrakcji 11. Pikniku Archeologicznego „Rydno”, który w czwartek rozpocznie się w Wąchocku (Świętokrzyskie).
Czterodniowa impreza będzie się odbywała w obozowisku, zainscenizowanym nad zalewem przy rzece Kamiennej, w pobliżu granicy z rezerwatem archeologicznym „Rydno”.
Jak wyjaśniał w środę PAP przedstawiciel organizatorów pikniku Michał Surma, przez pierwsze dwa dni teren obozowiska będą odwiedzały zorganizowane grupy uczniów, natomiast w weekend – w pikniku mogą uczestniczyć wszyscy chętni. Wstęp na pokazy, które opracowano w oparciu o badania archeologiczne, jest bezpłatny.
Na przygotowanych stanowiskach rekonstruktorzy będą odtwarzali codzienność prehistorycznych mieszkańców tych terenów – paleolitycznych łowców-zbieraczy i pierwszych neolitycznych rolników.
Uczestnicy „żywej” lekcji historii poznają najważniejsze zagadnienia związane z życiem w epoce kamienia. Dowiedzą się m.in. jak uzyskiwano wówczas ogień, a także, w jaki sposób wytwarzano i wykorzystywano naturalne barwniki mineralne (między innymi „krwicę\" otrzymywaną z hematytu wydobywanego w przeszłości na terenie Rydna).
Krzemieniarz będzie pokazywał różne techniki obróbki tego kamienia, a widzowie będą mogli samodzielnie sprawdzić jak działały wykonane narzędzia, m.in. przekłuwacze, siekiery, groty strzał, nożyki.
Zaplanowano prezentację obróbki metali kolorowych, takich jak brąz i miedź, a publiczność będzie mogła własnoręcznie wykonać z nich ozdoby. Odbędą się także warsztaty wykonywania naczyń z gliny.
Będzie można też spróbować swoich umiejętności strzelania z łuku oraz używania miotacza oszczepów. Chętni będą mogli poszukać zabytków archeologicznych - w zaimprowizowanym wykopie, pod okiem specjalistów.
Na jednym ze stanowisk rekonstruktorzy będą odtwarzali neolityczną rodzinę. W kuchni obozowiska będzie można spróbować dawnych potraw przyrządzonych m.in. z rosnących w okolicy różnych roślin jadalnych oraz wędzonych i pieczonych ryb. Odbędą się też warsztaty fotograficzne pod hasłem „Drugi plener z Dzikusami”. Chętni będą mogli pod okiem przewodnika zwiedzić rezerwat.
W Piknikowym Kinie będą wyświetlane francuskie filmy: przygodowo-historyczny „Ao. Ostatni Neandertalczyk” i dokumentalny „Homo sapiens” - o dziejach człowieka. Pokazane zostaną także dwa fabularyzowane dokumenty Zdzisława Cozaca z serii „Tajemnice początków Polski”: „Miasto zatopionych bogów” o wczesnośredniowiecznym Wolinie i „Ukryte gniazdo dynastii” - o poszukiwaniu prawdziwego miejsca początków rodu Piastów.
Organizatorami pikniku są: Klub Archeologiczny „Rydno” działający przy Oddziale Międzyszkolnym PTTK w Starachowicach i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku. W pokazach będą uczestniczyli także archeolodzy i naukowcy z zaprzyjaźnionych instytucji muzealnych i akademickich oraz grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.
W ubiegłym roku imprezę odwiedziło ok. dwa tysiące osób.
Rezerwat „Rydno” utworzono w 1986 r. (starania podjęto już w 1957 r.) dla ochrony terenu kompleksu osad przemysłowych przy kopalniach hematytu - minerału rudy żelaza - eksploatowanych głównie w późnym paleolicie, kilkanaście tysięcy lat temu. Oprócz wydobywania hematytu miejscowe społeczności trudniły się łowiectwem i obróbką sprowadzanego tu z pobliskich kopalni krzemienia czekoladowego.
„Rydno” obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska-Kamiennej (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Zachowały się tutaj stanowiska z pozostałościami śladów dawnych kultur: układy kamieni podtrzymujących żerdzie szałasów mieszkalnych, krzemienne odłupki i groty, jamy wypełnione krzemieniem, miejsca obróbki krzemieni i wydobycia hematytu, półziemianki i groby.
Najstarsze znaleziska pochodzą sprzed 40 tys. lat. Pierwsze wykopaliska archeologiczne zorganizowano na terenie Rydna w 1912 r.
PAP - Nauka w Polsce
ban/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.