Międzynarodowa konferencja naukowa o historii i kulturze polskich Żydów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W ostatnich latach nastąpił wyraźny postęp w badaniach historii polskich Żydów. Mamy nadzieję na naukową dyskusję na ten temat, w której weźmie udział blisko 100 naukowców z całego świata - mówił w poniedziałek dyrektor Muzeum POLIN Dariusz Stola otwierając konferencję naukową.

Czterodniowa międzynarodowa konferencja naukowa "Od Ibrahima ibn Jakuba do Anielewicza 6" rozpoczęła się w poniedziałek w siedzibie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Stola zaznaczył, że celem konferencji jest przede wszystkim pokazanie historykom z całego świata jak wygląda Muzeum POLIN i jego wystawa stała oraz omówienie stanu badań historii polskich Żydów.

"W ostatnich 20-25 latach nastąpił bardzo wyraźny postęp w tej kwestii, a jego owocem jest m.in. muzeum POLIN, które korzystało z najnowszych ustaleń historycznych. I chodzi teraz o to, żeby zwrócić dług historykom, na pracy których to muzeum zostało zbudowane i stworzyć dogodne warunki dla naukowej dyskusji pomiędzy gośćmi z bardzo wielu krajów" - podkreślił.

Jak dodał dyrektor, w konferencji bierze udział blisko 100 akademików m.in. z Polski, Europy Zachodniej, Izraela, USA i Kanady.

"To, jak mi się zdaje, największa konferencja dotycząca historii polskich Żydów, jaką kiedykolwiek zwołano. Z pewnością podczas konferencji będzie dyskusja dotycząca kwestii, które są jeszcze przedmiotem kontrowersji. Bo zawsze w historii są pewne kwestie, co do których panuje zgoda i będące przedmiotem debaty. Są one bardzo różne - od pochodzenia wschodnioeuropejskich odmian języka jidysz po chronologię życia Żydów w Polsce komunistycznej" - zaznaczył Stola.

Podkreślił, że w każdym z tych okresów są jakieś kwestie, które będą wywoływały spory. "Ale najprzyjemniejsze na takich konferencjach jest to, że z góry niczego nie wiadomo i dyskusja jest otwarta. Po konferencji mamy nadzieję, że większość referatów będzie dostępna online i będzie ich można wysłuchać na naszym youtube" - dodał dyrektor Muzeum POLIN.

Kurator główna wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Barbara Kirshenblatt-Gimblett, w wykładzie inaugurującym konferencję przypomniała historię powstania Muzeum POLIN.

Muzeum powstało naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Autorem inicjatywy utworzenia placówki było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W 2005 r. ogłoszono werdykt jury na projekt muzeum, który wygrał fiński architekt Rainer Mahlamaki. W 2006 r. została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i m.st. Warszawa a projektantami.

W czerwcu 2007 r. w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego i byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego. Siedziba Muzeum została otwarta w kwietniu 2013 r., a jego wystawa stała - w październiku 2014 r. Zajmuje ona podziemny poziom i składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. m kw. obrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich.

Kirshenblatt-Gimblett podkreśliła, że w tworzeniu ekspozycji stałej Muzeum uczestniczyło międzynarodowe grono specjalistów. "W skład zespołu pracującego przy naszej multimedialnej wystawie brali udział nie tylko historycy, ale także psycholog społeczny, historyk literatury oraz socjolog" - zaakcentowała kurator główna wystawy stałej.

Zaznaczyła również, że Muzeum jest miejscem dialogu i wymiany myśli na tematy trudne związane z historią polskich Żydów. "Musimy pamiętać, że historia Polski nie jest kompletna bez historii polskich Żydów, którą przybliża właśnie nasze Muzeum" - dodała Kirshenblatt-Gimblett.

Konferencja "Od Ibrahima ibn Jakuba do Anielewicza 6" potrwa do czwartku. Planowane jest wydanie tomu pokonferencyjnego.

PAP - Nauka w Polsce

akn/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera