Statyny spowalniają rozwój raka prostaty

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Rak prostaty rozwija się wolniej u mężczyzn, którzy w momencie rozpoczęcia leczenia antyandrogenowego przyjmują statyny - wynika z badań opublikowanych w piśmie "JAMA Oncology".

Do takiego wniosku doszli naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie, którzy przeprowadzili badania w grupie 926 mężczyzn, z których 70 proc. walczyło z chorobą od sześciu lat. Naukowcy zaobserwowali, że w przypadku panów, którzy przyjmowali statyny w czasie rozpoczęcia leczenia antyandrogenowego, choroba zaczynała postępować po upływie średnio 27,5 miesiąca, podczas gdy w przypadku mężczyzn, którzy nie przyjmowali statyn, do pogorszenia dochodziło średnio o 10 miesięcy wcześniej.

"Spowolnienie rozwoju raka o 10 miesięcy sugeruje, że statyny mogą stanowić wartościowy dodatek do obecnie stosowanych terapii przeciwnowotworowych. Rezultaty te potwierdzają wyniki wielu badań epidemiologicznych wskazujących na korzystny wpływ statyn na pacjentów z rakiem prostaty" - mówi autorka badań dr Lauren Harshman.

Statyny, podobnie jak wiele innych leków, dostają się do komórek za pomocą białka SLCO2B1. Podobną drogę pokonuje prekursor testosteronu, siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEAS), hormon pobudzający rozwój raka prostaty. Eksperymenty wykazały, że statyny mogą odcinać DHEAS drogę do komórek poprzez wykorzystywanie dostępnych zasobów białka SLCO2B1. (PAP)

koc/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Często korzystanie ze smartfonów w obecności dzieci może zaburzać ich rozwój

  • Adobe Stock

    Antykoncepcja jednoskładnikowa może zwiększać ryzyko ataków astmy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera