Za zbytnie nasilenie agresji odpowiadają neuroprzekaźniki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Podwyższony poziom glutaminianu i serotoniny w mózgu jest powiązany ze skrajnie agresywnym zachowaniem występującym u niektórych samców – czytamy w „Journal of Neuroscience”.

Optymalny poziom agresji u samców wielu gatunków zwierząt jest niezbędny do rywalizacji o samice, jedzenie, czy schronienie i ma wymiar adaptacyjny. Zdarza się jednak, że niektóre samce zachowują się zbyt agresywnie, co bywa destrukcyjne zarówno dla nich, jak i dla otoczenia. Naukowcy z Narodowego Instytutu Genetyki w Shizuoka (Japonia) twierdzą, że za przesadne natężenie agresji winę ponoszą dwa neuroprzekaźniki – glutaminian i serotonina.

W ramach eksperymentu badacze wpuszczali do klatki, w której przebywał samiec myszy, intruza tej samej płci i na podstawie częstotliwości gryzienia i przyjmowania groźnej postawy ciała oceniali poziom agresji u poszczególnych zwierząt. Przy pomocy specjalnej sondy kontrolowali też stężenie neuroprzekaźników w poszczególnych częściach mózgu.

Udało im się ustalić, że podczas aktów agresji dochodziło do wzmożonego uwalniania glutaminianu w jądrach szwu – miejscu zgrupowania serotoninergicznych komórek nerwowych. W tym rejonie mózgu oraz w środkowej korze przedczołowej następował też wzrost poziomu serotoniny, ale – co ciekawe - tylko przy ekstremalnie agresywnych zachowaniach. Według naukowców oznacza to, że wydzielanie glutaminianu jest związane z eskalacją agresji i powoduje uwalnianie większych ilości serotoniny.

Wyniki niniejszego badania mogą ułatwić zrozumienie podłoża agresywnych zachowań występujących u ludzi, a szczególnie u osób antyspołecznych, psychopatycznych i mających ogólną skłonność do stosowania przemocy. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zarejestrowano pierwsze chwile tworzenia się serca

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja obliczyła objętość wszystkich lodowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera