Nowy gatunek “szklanej żaby”

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Odkryta w Kostaryce żaba Hyalinobatrachium dianae jest z wierzchu jasnozielona, ale przez przezroczysta skórę na spodzie ciała widać narządy wewnętrzne – informuje serwis BBC News/Science.

Odkrycia dokonał dr Brian Kubicki w górach Talamanca na wschodzie Kostaryki. Udało mu się schwytać sześć okazów dorastających 2,5 centymetra. Ich serce, wątroba oraz układ pokarmowy są dobrze widoczne przez skórę, co jest typowe dla płazów z rodzony szklenicowatych (Centrolenidae) Głos żaby nie jest podobny do innych żab, wskazuje raczej na owada - przypomina blaszany gwizdek o częstotliwości 3,35-3,44 kHz, trwający około pół sekundy.

Jak podaje kostarykański Tico Times, dr Kubicki nazwał żabę na cześć swojej matki, Janet Diany Kubicki, która wspierała jego w naukowe zainteresowania. Od pokrewnych gatunków odróżniają Hyalinobatrachium dianae dłuższe palce oraz białe oczy z czarnymi źrenicami (bardzo podobne do oczu Kermita -jednego z bohaterów Muppet Show). W odróżnieniu od także żyjących na drzewach rzekotek, oczy szklenicowatych nie są umieszczone po bokach głowy, ale skierowane do przodu.

W Środkowej i Południowej Ameryce żyje 149 znanych gatunków szklenicowatych, z czego 14 można znaleźć w Kostaryce. Mają od 2,5 do 7,5 centymetra długości. Pierwszą taką żabę odkryto w roku 1872

Zdaniem odkrywcy, obecność w środowisku tak wrażliwej na warunki otoczenia żaby to dobry znak – oznacza, że w okolicy nie ma zanieczyszczeń. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psy potrafią wykryć chorobę Parkinsona na długo przed pojawieniem się objawów

  • , 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera