Premier Ewa Kopacz powołała prof. Jerzego Duszyńskiego na prezesa PAN

Fot. PAP/ Rafał Guz 06.03.2015
Fot. PAP/ Rafał Guz 06.03.2015

Premier Ewa Kopacz powołała w czwartek prof. Jerzego Duszyńskiego na prezesa Polskiej Akademii Nauk - poinformowano na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prof. Duszyński zastąpi na stanowisku prof. Michała Kleibera.

O wyborze Duszyńskiego na kadencję w latach 2015-2018 zdecydowali 19 marca w tajnym głosowaniu członkowie Zgromadzenia Ogólnego PAN. Jednak - zgodnie z ustawą o PAN z 2010 r. – formalnie na stanowisko prezesa PAN powołuje wybranego kandydata prezes Rady Ministrów.

Prof. Jerzy Duszyński (ur. w 1949 r.) jest biochemikiem. Pracuje w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie i w ostatniej kadencji pełnił obowiązki dziekana Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN. W latach 2008-2009 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w gabinecie Donalda Tuska.

O prezesurę Akademii ubiegała się też dotychczasowa wiceprezes PAN prof. Mirosława Marody z Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ostatecznie wygrał prof. Duszyński, który otrzymał wtedy 111 głosów, a prof. Marody - 68 głosów.

"Myślę, że przede mną bardzo trudny okres, ale jestem absolutnym optymistą. Uważam, że PAN jest bardzo potrzebna w systemie nauki w Polsce. Ale żeby była potrzebna, musi troszkę się zmienić. Musimy znacznie mocniej wejść w programy europejskie, w promowanie doskonałości naukowej, w wyrażanie opinii, które nurtują społeczeństwo. To wszystko będziemy robić dobitnie" - mówił dziennikarzom zaraz po wyborach prof. Duszyński.

Jeszcze przed powołaniem przez premier, z Duszyńskim spotkała się minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska. "Rozmawialiśmy o zmianach, które czekają Akademię" - poinformowała szefowa resortu na Twitterze.

Jednym z pilniejszych zadań, które stoją przed nowym prezesem PAN, będzie zażegnanie trudnej sytuacji w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN w Warszawie. W wyniku konfliktów w jednostce, Rada Naukowa INE PAN podjęła decyzję o odwołaniu swojego dyrektora, dr. hab. Cezarego Wójcika. Decyzja ta czeka jeszcze na zatwierdzenie przez nowego prezesa PAN.

Prof. Jerzy Duszyński zastąpił na stanowisku prof. Michała Kleibera, który prezesem PAN był przez dwie kadencje, od 2007 r.

Nowy prezes PAN jest specjalistą w dziedzinie metabolizmu energetycznego i molekularnych podstaw chorób mitochondrialnych i neurodegeneracyjnych.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Dr Hanna Machińska, gj/soa PAP/Grzegorz Jakubowski

    Kraków/ Nagroda im. Jerzmanowskich dla prawniczki dr Hanny Machińskiej

  • Prof. M.Miączyńska, źródło: mat. prasowe, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie

    Marta Miączyńska wiceprzewodniczącą Rady EMBO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera