Konik morski czepia się paradoksalnie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Sztywny, a jednocześnie giętki ogon konika morskiego mocno owija się wokół wodorostów i innych podwodnych obiektów i nie sprawia problemów przy odwijaniu - informuje „New Scientist”.

Dominique Adriaens z uniwersytetu w Ghent (Belgia) i jego koledzy zafascynowani osobliwymi właściwościami ogona konika morskiego opracowali trójwymiarową symulację komputerową tego narządu. Dzięki temu mogli dokładnie badać funkcjonowanie jego poszczególnych elementów - kości i tkanki łącznej.

Jak się okazało, każde pasmo tkanki łącznej przebiega nad wieloma trzonami kręgów ogona – taką budowę tego narządu zaobserwowano wyłącznie u koników morskich. Dzięki temu kręgi są połączone mocno, ale mają także znaczną swobodę ruchu, dlatego ogon zgina się, ale nie jest wiotki.

Co zaskakujące, chociaż ogony różnych gatunków koników morskich składają się z tych samych kości i mięśni, różnią się od siebie budową anatomiczną bardziej, niż można by się spodziewać. Poznanie tajników giętko-sztywnego ogona może się przydać przy konstruowaniu niekrepującego ruchów opancerzenia oraz smukłych ramion chwytnych dla robotów.

Wyniki australijskich badań zostały zaprezentowane podczas dorocznego zjazdu Fedreation of American Societies for Experimental Biology w Bostonie. (PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera