Cenne odkrycie archeologiczne koło Sanoka

Fot. Dariusz Szuwalski
Fot. Dariusz Szuwalski

Bransoletę z III wieku p.n.e. wykonaną z brązu znaleziono w miejscowości Pakoszówka pod Sanokiem (woj. podkarpackie). Ozdoba ta jest jednym z cenniejszych zabytków związanych z Celtami, odkrytych w tym regionie – poinformował PAP Piotr Kotowicz, archeolog z Muzeum Historycznego w Sanoku.

Naukowców poinformował o odkryciu przypadkowy znalazca. Bransoleta zachowała się fragmentarycznie. Jak stwierdził archeolog, na razie trudno ustalić okoliczności, w jakich ozdoba dostała się do ziemi. Uwagę naukowców zwraca fakt, że została odkryta w formie rozczłonkowanej – być może przed zakopaniem celowo ją zniszczono.

Archeolodzy wiedzą z wcześniejszych badań, że w okolicy wsi Pakoszówka istniała starożytna osada celtycka. W zbiorach Muzeum Historycznego w Sanoku znajdują się już inne zabytki z tego okresu – głównie ułamki naczyń ceramicznych, fragment szklanej bransolety i złota moneta. „Być może właścicielka bransolety wywodziła się z osady, której ślady zarejestrowano w tej samej miejscowości” – przypuszcza Kotowicz.

Jak wyjaśnia archeolog, Celtowie pojawili się w dorzeczu Sanu około połowy III w. p.n.e. Przybyli tam zza Karpat, znad Górnej Cisy.Zdaniem części badaczy region Podkarpacia zamieszkiwać miało plemię Anartofraktów wspomniane przez Ptolemeusza i Juliusza Cezara.

Celtowie byli wojowniczym ludem, który w I tysiącleciu p.n.e. rozprzestrzenił się w miejsca tak odległe, jak zachodnie krańce Europy (Półwysep Iberyjski), a nawet do Azji Mniejszej. Za ich kolebkę uważa się obszar w dorzeczu górnego Renu, Dunaju i Menu.

Celtowie zasłynęli błyskotliwymi podbojami - termin „Celt” w swym podstawowym rozumieniu oznacza „wojownika”. Prawdopodobnie był używany już przez samych Celtów dla wychwalania własnych sukcesów, czyli podbojów. Celtowie byli pionierami zastosowania żelaza w Europie. Metal ten odgrywał w ich życiu ważną rolę. Zbiorową fantazję rozbudza do dziś elita tego ludu, do której należeli druidzi. Była to wysoce wyedukowana klasa społeczna, trudniąca się medycyną i różnego rodzaju formami nauki, a także prawdopodobnie czynnościami kultowymi.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    140 lat temu urodził się Józef Unrug – dowódca obrony Wybrzeża w 1939 roku

  • Białystok, 05.10.2024. Wydany w drukarni ojców bazylianów w Supraślu XVIII-wieczny starodruk, który miał pomagać w ewangelizacji w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Fot. PAP/Artur Reszko

    XVIII-wieczny starodruk z oficyny supraskiej zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera