
Turniej Robotów Badawczych, prezentacje najciekawszych uczniowskich prac badawczych, a dodatkowo ... częściowe zaćmienie Słońca, to niektóre atrakcje Festiwalu Młodych Badaczy. Jego trzecia edycja odbędzie się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik między 20-22 marca.
Odkrycia. Festiwal Młodych Badaczy organizują wspólnie Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, Centrum Nauki Kopernik i Mars Society Polska. Jednym z patronów medialnych jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.
Podczas Festiwalu Młodych Badaczy wyłonieni zostaną zwycięzcy dwóch konkursów: Astrobot oraz polskiej edycji 27. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS).
Przez dwa pierwsze dni festiwalu uczestników obu konkursów czeka sporo pracy. Gimnazjaliści uczestniczący w konkursie ASTROBOT, podzieleni na drużyny, będą budowali i programowali roboty badawcze. Poznamy również najlepsze projekty misji kosmicznych, które samodzielnie napisali w pierwszym etapie konkursu.
Przy plakatach swoich projektów spotkają się za to autorzy 20 najlepszych uczniowskich prac badawczych z różnych dziedzin, którzy biorą udział w polskiej edycji 27. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS). Jurorzy porozmawiają z każdym z nich, by wyłonić projekty, które będą reprezentować Polskę na wrześniowych międzynarodowych finałach w Mediolanie. Młodzi Polacy od wielu lat w międzynarodowych finałach odnoszą spektakularne sukcesy. Więcej nagród zgromadziły dotąd tylko Niemcy i Wielka Brytania.
W ramach festiwalu zaplanowano także warsztaty dla nauczycieli dotyczące popularyzacji nauki i pracy ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy wydarzenia zwiedzą też interaktywne wystawy Centrum Nauki Kopernik i wysłuchają koncertu muzyki poważnej pod rozgwieżdżoną kopułą Nieba Kopernika.
W niedzielę 22 marca wiele wydarzeń festiwalowych otwartych jest dla publiczności. W Centrum Nauki Kopernik między godz. 10 a 15 będzie można obejrzeć finałowe prace badawcze zgłoszone przez starszych uczniów i śledzić emocjonujący Turniej Robotów Badawczych – maszyn zaprogramowanych przez młodszych uczestników festiwalu. O godz. 12 prof. Jan Błęcki z Centrum Badań Kosmicznych PAN wygłosi wykład otwarty: \"TLE – tajemnicze zjawiska w górnej atmosferze\". Wyniki obydwu konkursów zostaną ogłoszone wczesnym popołudniem.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.