Świadome śnienie ma ścisły związek z autorefleksją

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Osoby zdolne do zachowania świadomości podczas snu charakteryzują się większym rejonem mózgu odpowiedzialnym za doświadczanie autorefleksji – czytamy na łamach „Journal of Neuroscience”.

Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Niemczech porównali anatomię mózgu u osób często przeżywających świadome sny i u tych, którym takie sytuacje przydarzają się bardzo rzadko lub wcale.

Doszli do wniosku, że ludzie skłonni do świadomego śnienia cechują się większą objętością przedniej części kory przedczołowej w mózgu – obszaru kontrolującego świadome procesy poznawcze i odgrywającego dużą rolę w autorefleksji.

Ustalili ponadto, że podczas rozwiązywania testów metapoznawczych kora przedczołowa u osób zdolnych do zachowania świadomości podczas snu wykazuje większą aktywność niż u pozostałych badanych.

"Wyniki naszego badania pokazują, że zdolność do autorefleksji w codziennym życiu jest wyraźniej zaznaczona u osób, które potrafią łatwo kontrolować swoje sny” – mówi Elisa Filevich, współautorka badania.

Teraz badacze planują sprawdzić, czy poprzez trening w świadomym śnieniu można poprawić u kogoś zdolność do metapoznania.

Osoby zdolne do świadomego śnienia to osoby, które zdają sobie sprawę z tego, że śnią, więc mogą zapanować nad swoim snem, zaplanować jego przebieg i brać w nim czynny udział. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera