Uczelnie i instytucje

Nowy wrocławski krasnal Roszek jest lekarzem weterynarii

Krasnal Roszek bada psa. Źródło: UPWr
Krasnal Roszek bada psa. Źródło: UPWr

Wrocław wzbogacił się o kolejnego krasnala. Ma na imię Roszek i jest lekarzem weterynarii, który ubrany w fartuch lekarski, właśnie bada psa. Nowy krasnal stanął przy głównym wejściu do Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Imię „Roszek” nadała krasnalowi Rada Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Jest ono zdrobnieniem imienia Roch, który jako święty jest patronem lekarzy weterynarii. Roszek jest ubrany w fartuch lekarski, na nogach ma chodaki, a na krasnoludkowej czapce podniesione do góry lusterko laryngologiczne. Na lewym rękawie widnieje napis „Roszek Lekarz Weterynarii 2014”.

"Pies towarzyszący Roszkowi symbolizuje odwieczną przyjaźń i wierność, jaką to zwierzę obdarzyło człowieka. Gest badania zwierzęcia - badanie węzłów chłonnych, zaglądanie do gardła - symbolizuje pracę lekarza weterynarii, który oprócz dbania o zdrowie zwierząt, troszczy się też o zdrowie człowieka, badając wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego przeznaczone dla ludzi" - wyjaśnia rzecznik Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Małgorzata Wanke-Jakubowska.

Autorem projektu i wykonawcą rzeźby jest Tomasz Moczek – wrocławski plastyk, autor większości wrocławskich krasnali. Inicjatorką ufundowania krasnala była lekarz weterynarii Maria Tonder z Węgorzewa. Jako delegatka na X Krajowy Zjazd Lekarzy Weterynarii, który odbył się w czerwcu 2013 roku we Wrocławiu, zgłosiła wniosek o upamiętnienie tego wydarzenia poprzez ufundowanie krasnala przez lekarzy weterynarii z całej Polski. Ze strony Uniwersytetu Przyrodniczego w prace przygotowawcze zaangażował się dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej prof. Krzysztof Kubiak. Realizacja uchwały Krajowego Zjazdu Lekarzy Weterynarii trwała półtora roku. Konieczne było wybranie najodpowiedniejszego projektu spośród kilku wstępnych oraz lokalizacji, a następnie żmudny proces tworzenia.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera