W sobotę kolejne starcie popularyzatorów nauki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jedenastu młodych naukowców zmierzy się w sobotę w konkursie na najlepsze popularyzatorskie wystąpienie. Każdy z uczestników ma pięć minut na opowiedzenie o prowadzonych przez siebie badaniach. Na najlepszych czeka po 120 tys. złotych.

Finał czwartej edycji konkursu INTER, organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, odbędzie się w sobotę 24 stycznia w Warszawie. Konkurs ma rozwijać umiejętności młodych uczonych w popularyzacji nauki. Każdy z finalistów ma pięć minut na opowiedzenie o wybranym interdyscyplinarnym projekcie naukowym w jak najbardziej przystępny i zrozumiały sposób.

O zwycięstwo w ostatniej edycji konkursu powalczą: dr hab. n. med. Wojciech Fendler z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi; dr n. med. Dorota Frydecka z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu; dr inż. Magdalena Górecka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie; mgr Tomasz Górny z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; dr Tomasz Gubiec z Uniwersytetu Warszawskiego; mgr Maciej Jasiński z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego; mgr Aleksandra Klemba z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie; mgr inż. Katarzyna Krukiewicz z Politechniki Śląskiej w Gliwicach; dr Monika Marcinkowska z Collegium Medicum - Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; dr Łukasz Rąbalski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; dr Joanna Stojer-Polańska z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie.

Występy oceni jury, w którym zasiądą: prezes FNP - prof. Maciej Żylicz; dr Ilona Iłowiecka-Tańska z Centrum Nauki Kopernik; dr Magdalena Kulma - laureatka konkursu INTER 2014; red. Dorota Romanowska z "Newsweeka", Natalia Osica - prezes Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl oraz red. Krzysztof Michalski z Programu 1 Polskiego Radia.

Laureaci pierwszego miejsca otrzymają po 120 tys. złotych, drugiego - 100 tys. złotych, a trzeciego - po 80 tys. złotych. Każda nagroda będzie składa się z dwóch części. 80 proc. nagrody stanowi część subwencyjna na realizację zaprezentowanego projektu badawczego, a 20 proc. nagrody to indywidualne wsparcie dla laureata. Członkowie kapituły mogą zadecydować o przyznaniu danej nagrody więcej niż jednej osobie. Swojego faworyta wskaże również zgromadzona na sali publiczność. Zwycięzca jej głosowania otrzyma w nagrodę 10 tys. złotych.

W trzeciej edycji konkursu pierwsze miejsce i nagrodę publiczności zdobyła dr Magdalena Kulma z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. Równorzędne pierwsze miejsce zajęli również mgr Karol Perlejewski z I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr Wiktor Lewandowski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Popularnonaukowe prezentacje młodych naukowców będzie można obejrzeć w sobotę 24 stycznia 2015 r. między godz. 16.30 a 21.00 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej 3/5 w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera