O sfinksie w Krakowie

Najbardziej znany sfinks egipski z Gizy, fot. S. Zdziebłowski
Najbardziej znany sfinks egipski z Gizy, fot. S. Zdziebłowski

Kim lub czym był sfinks? Symbolem królewskiej potęgi w Egipcie? Strażnikiem świata podziemnego? A może po prostu krwawym potworem? Sfinks grecki, rzymski, sfinksy rokokowe, romantyczne i sfinks z Las Vegas... O perypetiach sfinksa w kulturze i sztuce od czasów starożytnych po współczesność opowie w piątek 23 stycznia w Akademii Ignatianum (AI) w Krakowie dr Leszek Zinkow.

Otwarty wykład odbędzie się w ramach cotygodniowego cyklu „Łacina żywa, łacina wokół nas", w czasie których prowadzący poruszają różnorodne tematy związane z problematyką najszerzej rozumianego antyku. W ciągu dwóch lat prelekcje wygłosiło kilkudziesięciu znawców i badaczy tematyki z większości ośrodków naukowych w Polsce. Pomysłodawcą cyklu jest dr hab. Janusz Smołucha, kierownik Katedry Kultury Antycznej i Średniowiecznej AI.

Dr Leszek Zinkow podzieli się swoimi ustaleniami dotyczącymi symboliki sfinksa na przestrzeni tysiącleci, które poczynił w trakcie zbierania informacji do książki „Sfinks - symbol i transformacje”. Publikacja ukaże się w 2015 roku nakładem wydawnictwa WAM. Dr Leszek Zinkow zajmuje się rozmaitymi aspektami kulturowych studiów porównawczych, głównie recepcją dziedzictwa antyku, przede wszystkim Egiptu, w kulturze europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, podróżopisarstwem orientalnym i problematyką transferów kulturowych. Wśród opublikowanych przez niego dotąd książek są: „Nad Wisłą, nad Nilem... Starożytny Egipt w piśmiennictwie polskim" (2006), „Imhotep i pawie pióra. Z dziejów inspiracji egipskich w architekturze polskiej" (2009), „Tadeusz Samuel Smoleński 1884-1909. Pisma naukowe i publicystyczne” (2010) oraz „Egipt ca 1850. Orient i transgresje" (2014).

Spotkania w ramach cyklu mają formę dwugłosu. Dlatego po prelekcji dr Zinkowa (o godz. 18.30) wystąpienie pt. „Ostatnia podróż Winckelmanna" wygłosi prof. Joachim Śliwa. Naukowiec przybliży badania nad poszukiwaniem właściwego miejsca pochówku Johanna Joachima Winckelmanna - twórcy nowoczesnej recepcji antyku.

Spotkanie rozpocznie się 23 stycznia o godz. 16.45 w siedzibie organizatora – w małej auli (sala 412) Akademii Ignatianum w Krakowie przy ul. Kopernika 26.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Akademia Młodych Uczonych PAN zaprasza doktorantów na letnią szkołę

  • 23.04.2025. PAP/Leszek Szymański

    Sejm upamiętnił 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera