Prof. Maciej Wojtkowski wyróżniony przez Towarzystwo Optyczne

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prof. Maciej Wojtkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika otrzymał tytuł fellow member Towarzystwa Optycznego (OSA). Wyróżnieniem tym nagradzane są osoby zasłużone dla rozwoju optyki. Otrzymuje je nie więcej niż 10 proc. członków Towarzystwa.

Towarzystwo Optyczne (OSA) zostało założone w 1916 roku. Jest to wiodąca na świecie organizacja zajmująca się optyką i fotoniką, skupiająca przedstawicieli biznesu, specjalistów w zakresie inżynierii i nauk stosowanych.

Prof. Wojtkowski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK został doceniony za "wielki wpływ na polu tomografii optycznej (OCT) z zastosowaniami w okulistyce, w szczególności spektralnej OCT, co zwiększyło prędkość i czułość w stosunku do standardowych technik OCT".

Prof. Maciej Wojtkowski jest absolwentem UMK. Zajmuje się fizyką medyczną. Na toruńskiej uczelni pracuje od 1999 r. Obecnie w Zakładzie Biofizyki i Fizyki Medycznej Instytutu Fizyki UMK, gdzie kieruje Zespołem Optycznego Obrazowania Biomedycznego.

Naukowiec wniósł ogromny wkład w rozwój badań okulistycznych w Polsce i na świecie dzięki skonstruowaniu tomografu do badania siatkówki oka. Urządzenie pozwala na nieinwazyjne i bezkontaktowe badania wnętrza oka.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. prestiżowej Europejskiej Nagrody dla Młodych Naukowców (EURYI); Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej nazywanej „Polskim Noblem”, stypendystą programów FNP „Start” i „Powroty”, laureatem stypendium tygodnika „Polityka”. Ostatnio znalazł się w gronie ambasadorów nauki w ramach kampanii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Zawód naukowiec”.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Jedenaścioro naukowców wróci do kraju, by tu kontynuować badania – w ramach programu Polskie Powroty

  • 10.12.2021. Na zdjęciu prof. Piotr Borek. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej prof. Borek - odwołany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera