
Rozległe procesy wulkaniczne, do których doszło na płaskowyżu Dekanu, poprzedziły wymieranie dinozaurów z końca epoki kredowej – dowodzą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.
Najnowsze ustalenia geologiczne potwierdzają, że 66 mln lat temu, ok. 250 tys. lat przed wymieraniem dinozaurów, w zachodnich Indiach rozpoczęły się rozległe procesy wulkaniczne. Odbywały się one na obszarze tzw. trapów Dekanu, które miały powierzchnię trzech obszarów Francji. Trapy Dekanu są rozległymi pokrywami utworzonymi z lawy.
Przez następne 750 tys. lat wulkany w Dekanie wyrzuciły ponad 1,1 mln km sześc. lawy. Pierwsza faza erupcji rozpoczęła się ok. 1 mln lat wcześniej i miała intensywność ok. 10 proc. całego zjawiska.
Zdaniem badaczy z Princeton University (USA), którzy dokonali datowania najnowszymi metodami, podważa to dominującą dziś teorię, że jedynym sprawcą zagłady dinozaurów był ogromny meteoryt, który uderzył na obszarze półwyspu Jukatan w Meksyku, tworząc krater o nazwie Chicxulub.
Naukowcy zastosowali dokładną technikę datowania skał bazaltowych w oparciu o pomiar proporcji uranu do ołowiu w minerale o nazwie cyrkon. Cyrkon, który wykorzystuje się do datowania skał, wyodrębniono z popiołów wulkanicznych znajdujących się pomiędzy skałami bazaltowymi.
Jak podkreślają badacze, cztery z pięciu wielkich wymierań, do których doszło w ostatnich 500 mln lat, współwystępowało z podobnymi procesami wulkanicznymi.(PAP)
krx/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.