Wielkie małże – ekoinżynierowie rafy koralowej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Największe na świecie małże - przydacznie (Tridacna) odgrywają w ekosystemie indopacyficznej rafy koralowej rolę znacznie ważniejszą niż dotąd uważano – informuje „New Scientist”.

Gigantyczne małże pojawiły się na rafach koralowych co najmniej 38 milionów lat temu. Największe z nich dorastają do 1,2 metra i ważą ponad 200 kilogramów.

Jednak rola tych ogromnych mięczaków w ekosystemie jest nadal słabo poznana. Zespół Petera Todda, ekologa morskiego z National University of Singapore wykazał, że przydacznie przyczyniają się do budowy raf i nadają im kształt, dostarczają pożywienia, są środowiskiem życia dla glon ów i filtrują wodę.

13 ich gatunków jest fabrykami żywności dla mieszkańców rafy koralowej. Będące w symbiozie z małżami glony (zooksantelle) służą jako pokarm dla skorupiaków. Nawet jaja i odchody przydaczni przyciągają małe ślimaki, kraby i homary.

Gigantyczne małże są także „żłobkami» dla narybku, służąc jako schronienie dla młodocianych osobników uciekających przed drapieżnikami, podczas ógdy fałdy muszli zapewniają prywatność składającym ikrę dorosłym rybom.

Ponadto przydacznie pomagają w budowaniu rafy. Tam gdzie małże te występują licznie wytwarzają do 80 ton wchodzącego w skład ich muszli węglanu wapnia na hektar rocznie, dając schronienie miękkim koralowcom, gąbkom, strzykwom i dużym glonom.

Todd ma nadzieję, że wyniki jego badania przyczynią się do ocalenia przydaczni, którym zagraża zarówno przełowienie, jak i globalne ocieplenie. Poławia się je w celach konsumpcyjnych, dla potrzeb przemysłu zdobniczego oraz do akwariów morskich. (PAP)

pmw/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera