
Zmiany w poziomie hormonów są charakterystyczne dla kobiet spodziewających się dziecka, ale najnowsze badanie sugeruje, że zjawisko to dotyczy również mężczyzn – zawiadamia „American Journal of Human Biology”.
Naukowcy z Uniwersytetu Michigan (USA) zbadali skład śliny kobiet i mężczyzn oczekujących narodzin swojego pierwszego dziecka. U ciężarnych matek wykryli podwyższony poziom testosteronu, kortyzolu, estradiolu i progesteronu; natomiast u przyszłych ojców obniżone stężenie testosteronu i estradiolu i brak zmian w obrębie kortyzolu i progesteronu.
Burza hormonalna panująca w organizmach kobiet nikogo nie zdziwiła. Większym zaskoczeniem były zmiany hormonalne występujące u mężczyzn.
„Inne badania wykazały, że zmiany hormonalne pojawiają się u mężczyzn po zostaniu ojcem, ale wyniki naszego badania sugerują, że zmiany te mogą wystąpić już wcześniej – w momencie przechodzenia w stan ojcostwa” – mówi dr Robin Edelstein, koordynator zespołu badawczego.
„Nie wiemy jeszcze, dlaczego u mężczyzn poziom hormonów ulega zmianie, ale wahania te mogą być związane ze zmianami psychologicznymi, których mężczyźni doświadczają, kiedy przygotowują się do roli ojca; zmianami dotyczącymi relacji romantycznej; a nawet zmianami fizycznymi, których mężczyźni doświadczają razem z ciężarną partnerką” – dodaje badacz.
W przyszłości naukowcy chcą sprawdzić, czy zmiany hormonalne występujące u mężczyzn oczekujących dziecka wiążą się z regulacją zachowania po jego narodzinach. (PAP)
ooo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.