
Jemioła, pasożyt oraz symbol dostatku i miłości, może już niedługo zacząć kojarzyć się również z lekiem na niealkoholowe stłuszczenie wątroby - twierdzą naukowcy z Korei Południowej. O ich wnioskach informuje "Journal of Agricultural and Food Chemistry".
Występująca w Korei odmiana jemioły produkuje wiele związków biologicznie aktywnych, w tym steroidy i flawonoidy. Wcześniejsze badania sugerowały, że ekstrakt z tej rośliny wykazuje działanie zapobiegające otyłości, jednak nie ustalono, jakie konkretnie składniki są za ten efekt odpowiedzialne. Naukowcy z Uniwersytetu Narodowego w Jeonju postanowili przyjrzeć się dokładniej tej zależności oraz sprawdzić, czy jemioła mogłaby wspomagać leczenie stłuszczenia wątroby związanego z otyłością.
Podczas badań zidentyfikowali oni występujący w jemiole związek o nazwie wiskotionina (ang. viscothionin), który wpływa na metabolizm tłuszczu w wątrobie. Eksperymenty przeprowadzone na otyłych myszach laboratoryjnych wykazały, że zaaplikowanie wiskotioniny powodowało utratę wagi oraz zmniejszenie rozmiarów wątroby.
Wiskotionina może być w przyszłości wykorzystywana w leczeniu niealkoholowego stłuszczenia wątroby, jednak niezbędne jest potwierdzenie jej skuteczności podczas kolejnych badań - podsumowują naukowcy.(PAP)
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.