
Odkryto skamieniałość najstarszego rogatego dinozaura z Ameryki Północnej. Te wczesne dinozaury dorastały do rozmiarów wrony – informują paleontolodzy na łamach „Public Library of Science ONE”.
Dinozaury rogate (neoceratopsy) stanowiły liczną i różnorodną nadrodzinę, znaną głównie ze skamieniałości odnajdywanych w Ameryce Północnej. Wyróżniały się rogami i kryzami kostnymi, którymi zwieńczone były ich głowy.
Jeden z członków tej nadrodziny, triceratops, osiągał wagę do 12 ton i długość dziewięciu metrów. Jednak najstarszy, poznany niedawno neoceratops ze Stanów Zjednoczonych, był zaledwie wielkości wrony.
Skamieniałość dinozaura, nazwanego Aquilops americanus, odkryto na stanowisku paleontologicznym w stanie Montana (USA). Aquilops oznacza „orle oblicze”. Czaszka dinozaura mierzy zaledwie 84 mm długości i wyróżnia się strukturą kostną przypominającą dziób.
„Aquilops żył ok. 20 mln lat wcześniej niż znany dotąd najstarszy rogaty dinozaur z Ameryki Północnej” - wyjaśnia Andrew Farke z muzeum paleontologicznego w Claremont w Kalifornii.
Zdaniem naukowców był on blisko spokrewniony z dinozaurami azjatyckimi, co świadczy o migracjach, które miały miejsce we wczesnej erze epoce kredowej (113-105 mln lat temu) pomiędzy Azją a północną Ameryką.(PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.