Mechanizm działania laseczki tężca pomoże opracować nowe metody leczenia chorób

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Podczas badań na myszach naukowcom udało się poznać sposób, w jaki neurotoksyny powodujące tężec przenikają do układu nerwowego. Daje to nadzieję na wykorzystane tego samego mechanizmu w celu dostarczania leków pomagających walczyć z chorobami neuronu ruchowego - informuje "Science".

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles wykazali, że nidogeny tj. glikoproteiny współtworzące błony podstawne komórek, mają kluczowe znaczenie dla przenikania neurotoksyn wydzielanych przez laseczki tężca (Clostridium tetani) do komórek nerwowych. Neurotosyny przyłączają się do nidogenów na powierzchni komórek, a następnie przenikają do ich środka, gdzie rozprzestrzeniają się i powodują szkody w układzie nerwowym.

Choć dostępna jest skuteczna szczepionka przeciwko tężcowi, dotychczas nie było jasne, w jaki sposób neurotoksyny przedostają się do układu nerwowego.

"Otaczające komórkę nerwową nidogeny działają jak lep na muchy, przyciągając neurotoksyny wywołujące tężec. Wyjaśnia to, dlaczego neurotoksyny te są tak szkodliwe nawet w niewielkich ilościach" - mówi Kinga Bercsenyi, autorka badań.

Odkrycie to otwiera drogę do dostarczania leków do układu nerwowego w sposób analogiczny do tego, w jaki działa laseczka tężca. Zrozumienie tego, w jaki sposób patogeny wnikają do układu nerwowego pomoże nie tylko w leczeniu tężca, ale także bardzo wielu innych chorób dotyczących neuronów ruchowych i czuciowych - podkreślają naukowcy.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 03.01.2024  EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Harvard odpiera ataki federalne broniąc swojej niezależności

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: kontakt z reklamami niezdrowej żywności zwiększa dzienne spożycie kalorii u dzieci

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera