Kakao sprzymierzeńcem w walce z kamicą nerkową

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kakao jest pomocne w przeciwdziałaniu kamicy nerkowej. Występująca w tej roślinie teobromina znacząco uodparnia organizm ludzki na pojawienie się kamieni nerkowych - twierdzą hiszpańscy uczeni.

Dotychczas teobromina była uznawana za pomocną w leczeniu kaszlu i astmy, a także w obniżaniu ciśnienia tętniczego.

Jak poinformował Felix Graces z Uniwersytetu Wysp Balearskich na Majorce, gdzie przeprowadzono badanie, teobromina uniemożliwia tworzenie się złogów w nerkach i drogach moczowych. Dodał, że w przyrodzie ten alkaloid purynowy najczęściej występuje w ziarnach kakao.

Poza kakao teobromina stanowi również składnik m.in. kawy arabskiej, ostrokrzewu paragwajskiego, koli zaostrzonej, a także guarany i herbaty chińskiej.

U ludzi teobromina jest metabolizowana w wątrobie w wyniku rozpadu kofeiny. W przeciwieństwie do człowieka ten składnik kakao ma szkodliwy wpływ na zwierzęta domowe i hodowlane, takie jak pies, kot czy koń.

Zdaniem Felixa Gracesa w przypadku człowieka już codzienne spożywanie 20 gramów czekolady pozwala skutecznie przeciwdziałać pojawieniu się kamieni nerkowych. Uczony przyznaje jednak, że taka "dieta" mogłaby spowodować ujemny wpływ na inne części organizmu.

"Konsumpcja tak dużych ilości czekolady byłaby niezwykle szkodliwa na przykład dla osób z wysoką nadwagą lub cukrzycą" - dodał Felix Graces.

Uczony ujawnił, że Uniwersytet Wysp Balearskich opatentował w ostatnich tygodniach teobrominę w kapsułkach. Zalecana jest ona jako suplement diety.

Hiszpańscy naukowcy nie wykluczają, że odkrycie nowej właściwości teobrominy może być w przyszłości pomocne także w leczeniu kamicy nerkowej. Powątpiewają jednak, aby w przypadku każdego pacjenta istniała gwarancja skutecznej terapii jednym lekiem na bazie teobrominy.

"Leczenie kamicy nerkowej jest procesem skomplikowanym z uwagi na fakt, że każdy złóg ma inną charakterystykę i wytrąca się z rozmaitych przyczyn. Oznacza to, że eliminacja kamieni nie będzie przebiegać jednakowo u wszystkich pacjentów" - wyjaśnił Felix Graces.

Kamica nerkowa, która w większości przypadków występuje u mężczyzn, jest chorobą powstającą bezobjawowo. Charakteryzuje się powstawaniem złogów, zwanych potocznie kamieniami, w nerkach lub w drogach moczowych. U jej genezy leży wytrącanie się związków chemicznych stanowiących składnik uryny. Tworzenie się kamieni przyspiesza niekorzystny, zbyt kwaśny lub zasadowy, odczyn moczu. (PAP)

zat/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera