Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
07.11.2014 aktualizacja 07.11.2014

Oddano do użytku dwa budynki we Wrocławskim Centrum Badań EIT+

Fot. PAP/ Maciej Kulczyński 29.10.2014 Fot. PAP/ Maciej Kulczyński 29.10.2014

Dwa budynki, w których będzie się mieścić kilkadziesiąt laboratoriów nanotechnologicznych i biotechnologicznych, oddano w czwartek we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Inwestycja kosztowała 108 mln zł. Na wyposażenie całego kampusu zostanie wydanych 610 mln zł.

Jak powiedział prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ Jerzy Langer, dzięki tym inwestycjom kampus na wrocławskich Praczach „stanie się wiodącym ośrodkiem naukowo-badawczym w tej części Europy”.

Langer nawiązał do opublikowanego w najnowszym wydaniu pisma „Nature” artykułu, w którym EIT+ jest opisywany jako modelowy przykład rozwoju polskiej nauki, dzięki któremu możliwy jest transfer innowacji do gospodarki.

„Kampus Pracze tym ma się różnić od innych ośrodków, że chcemy, by technologie nie tylko były u nas opracowywane, ale również realizowane i zaczęły zarabiać” - dodał Langer.

Ideą kampusu jest współpraca naukowców, firm i inwestorów oraz wdrażanie rozwiązań w przemyśle.

Powierzchnie laboratoriów nanotechnologicznych i biotechnologicznych w obu budynkach wyniosą prawie 3 tys. metrów kwadratowych i będą wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt.

Jako pierwsi jeszcze w tym roku do części nanotechnologicznej wprowadzą się naukowcy i firmy pracujące nad fotowoltaiką. To dziedzina zajmująca się pozyskiwaniem energii słonecznej i przetwarzaniem jej na energię elektryczną.

Jak powiedziała PAP Olga Malinkiewicz z firmy Saule-Fotowoltaika, baterie najnowszej generacji będzie można np. umieszczać na szybach okien lub na odzieży.

Dawid Cycoń z firmy ML System podkreślił, że opracowany wspólnie z EIT+ projekt „szyb, której dają prąd” ma szansę na realizację w ciągu dwóch lat.

„Jesteśmy firmą przemysłową i jesteśmy zainteresowani, by jak najszybciej rozpocząć taką produkcję” - dodał Cycoń.

W laboratoriach biotechnologicznych mają być prowadzone badania biomedyczne m.in. z zakresu biochemii i biologii komórki. Będą to również prace nad nowymi lekami onkologicznymi.

Pierwszy budynek Dolnośląskiego Centrum Materiałów i Biomateriałów Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ uruchomiono w połowie 2013 r. Działa w nim pięć laboratoriów.

Do połowy 2015 r. spółka zainwestuje w kampus w sumie ok. 610 mln zł. Pieniądze pochodzą również z funduszy europejskich.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ powstało w 2007 r. To spółka, która ma wspomagać na Dolnym Śląsku rozwój gospodarki opartej na wiedzy, poprzez działanie w każdym z trzech jej głównych elementów: nauce, innowacji i edukacji. Udziałowcami spółki jest pięć wrocławskich uczelni - Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Ekonomiczny oraz miasto Wrocław. (PAP)

ros/ gma/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022