Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
03.11.2014 aktualizacja 03.11.2014

Skarb Grodów Czerwieńskich w Radomiu

Fot. K. Wasilczyk Fot. K. Wasilczyk

„Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem” to tytuł nowej wystawy czasowej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, poświęconej bogatym znaleziskom w jednej z osad tzw. Grodów Czerwieńskich.

Na ekspozycji można poznać efekt wykopalisk archeologicznych, które naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prowadzili w Czermnie (woj. lubelskie). Prezentowana jest drogocenna biżuteria z XIII wieku wykonana przez rusko-bizantyńskich jubilerów.

Spektakularne odkrycie może być dowodem na to, że miejscowość stanowiła stolicę od lat poszukiwanych przez znawców średniowiecza Grodów Czerwieńskich.

„Zespół grodowo-osadniczy w Czermnie budził zainteresowanie badaczy co najmniej od początku XIX stulecia. Zwykle pojawiał się w literaturze przy okazji dyskusji nad lokalizacją grodu Czerwień i tzw. Grodów Czerwieńskich. Kwestia ta nie została do końca wyjaśniona, a poszukiwany gród stanowi swoistą Atlantydę Europy Środkowej” – wyjaśniają współtwórcy wystawy Marcin Piotrowski i Marcin Wołoszyn.

Archeolodzy odkryli kilkadziesiąt kosztowności w dwóch miejscach oddalonych o kilkadziesiąt metrów. Pierwszy spoczywał w garnku, a drugi bezpośrednio w ziemi, co, zdaniem archeologów, może oznaczać, że w chwili złożenia był zawinięty w materiał organiczny. Wśród klejnotów są bransolety, pierścienie, zausznice i naramienniki. Przedmioty zakopano prawdopodobnie w związku z najazdem Mongołów w 1240 roku.

Znalezisko w postaci skarbu w Czermnie dokonane przez prof. Andrzeja Kokowskiego, Marcina Piotrowskiego i Artura Troncika zwyciężyło w kategorii „Naukowe odkrycie roku” w konkursie Travelery 2011, organizowanym przez „National Geographic”. Teraz można przyjrzeć się kosztownościom w radomskim muzeum do końca grudnia br.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023