„Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem” to tytuł nowej wystawy czasowej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, poświęconej bogatym znaleziskom w jednej z osad tzw. Grodów Czerwieńskich.
Na ekspozycji można poznać efekt wykopalisk archeologicznych, które naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prowadzili w Czermnie (woj. lubelskie). Prezentowana jest drogocenna biżuteria z XIII wieku wykonana przez rusko-bizantyńskich jubilerów.
Spektakularne odkrycie może być dowodem na to, że miejscowość stanowiła stolicę od lat poszukiwanych przez znawców średniowiecza Grodów Czerwieńskich.
„Zespół grodowo-osadniczy w Czermnie budził zainteresowanie badaczy co najmniej od początku XIX stulecia. Zwykle pojawiał się w literaturze przy okazji dyskusji nad lokalizacją grodu Czerwień i tzw. Grodów Czerwieńskich. Kwestia ta nie została do końca wyjaśniona, a poszukiwany gród stanowi swoistą Atlantydę Europy Środkowej” – wyjaśniają współtwórcy wystawy Marcin Piotrowski i Marcin Wołoszyn.
Archeolodzy odkryli kilkadziesiąt kosztowności w dwóch miejscach oddalonych o kilkadziesiąt metrów. Pierwszy spoczywał w garnku, a drugi bezpośrednio w ziemi, co, zdaniem archeologów, może oznaczać, że w chwili złożenia był zawinięty w materiał organiczny. Wśród klejnotów są bransolety, pierścienie, zausznice i naramienniki. Przedmioty zakopano prawdopodobnie w związku z najazdem Mongołów w 1240 roku.
Znalezisko w postaci skarbu w Czermnie dokonane przez prof. Andrzeja Kokowskiego, Marcina Piotrowskiego i Artura Troncika zwyciężyło w kategorii „Naukowe odkrycie roku” w konkursie Travelery 2011, organizowanym przez „National Geographic”. Teraz można przyjrzeć się kosztownościom w radomskim muzeum do końca grudnia br.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.