O polskim sektorze kosmicznym na konferencji w Warszawie

Fot. PAP/ Tomasz Gzell 30.06.2014
Fot. PAP/ Tomasz Gzell 30.06.2014

O problemach i szansach polskiego sektora kosmicznego będą dyskutować uczestnicy konferencji „Polska w kosmosie wczoraj, dziś, jutro”, która odbędzie się w dniach 13-14 listopada w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

Organizatorami drugiej edycji konferencji są: Fundacja Wspierania Polskiej Astronautyki „Pociąg do Gwiazd” oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN w partnerstwie z Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN.

"Konferencja organizowana w przystępnej formie, efektywnie pełni rolę wymiany informacji o przedsięwzięciach realizowanych przez różne instytucje w Polsce i pozwala jej uczestnikom na rozwijanie wzajemnych kontaktów" - ocenia Jakub Ryzenko, szef Centrum Zarządzania Kryzysowego CBK PAN.

Podczas konferencji będzie mowa m.in. o szansach polskiego sektora kosmicznego w najbliższych latach; kierunkach rozwoju technologii kosmicznych w Polsce; polskich instrumentach kosmicznych (takich jak Mupus czy Chomik) i ich roli w badaniu planet. Uczestnicy spotkani podsumują także dwa lata obecności Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i zastanowią się nad rolą organizacji pozarządowych w kształtowaniu polskiego sektora kosmicznego.

Wśród prelegentów są m.in. prof. Piotr Wolański - przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych; prof. Marek Banaszkiewicz - dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN; prof. Zbigniew Kłos - b. dyrektor CBK PAN; Paweł Wojtkiewicz - dyrektor Biura Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego; przedstawiciele resortu gospodarki.

Patronat nad konferencją objęła minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska – Bobińska.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/SPACE X 13.10.2024

    Ekspert o lądowaniu rakiety Super Heavy: mamy do czynienia z wyjątkową technologią

  • Adobe Stock

    Ekspertka: przekroczyliśmy kolejny próg w myśleniu o obecności człowieka w kosmosie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera