Nazwij miejsce lądowania w misji Rosetta!

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła konkurs związany z misją Rosetta. Agencja czeka na propozycje nazwy dla obszaru lądowania Philae na powierzchni jądra komety 67P/Churyumov–Gerasimenko.

Lądownik Philae ma osiąść na komecie w dniu 12 listopada. Będzie to pierwsze w historii miękkie lądowanie na kometarnym jądrze. Na razie obszar wybrany do lądowania nosi mało oryginalne oznaczenie „J”. Jest to pozostałość procesu wyłaniania najlepszego celu dla lądownika Philae – najpierw wybrano dziesięć potencjalnych miejsc, które oznaczono kolejnymi literami alfabetu, później w procesie dalszej selekcji wygrało miejsce J.

Każdy chętny ma szansę na wymyślenie oryginalniejszej nazwy. Zasady konkursu są proste: można zaproponować dowolną nazwę, oprócz imion i nazwisk osób. Trzeba też dołączyć krótkie uzasadnienie (maksymalnie 200 słów) wyjaśniające, dlaczego w taki sposób chcielibyśmy nazwać miejsce lądowania.

Zgłoszenie, które zdobędzie największe uznanie wśród jury, zapewni laureatowi wycieczkę do Darmstadt, do ośrodka ESA, skąd będzie mógł 12 listopada śledzić operację lądowania.

Europejska Agencja Kosmiczna czeka na zgłoszenia do 22 października 2014 r. do godziny 23:59 GMT. Organizatorami konkursu są: ESA, DLR (Niemiecka Agencja Kosmiczna), CNES (francuska agencja kosmiczna - Centre National d\'Etudes Spatiales) oraz ASI (Włoska Agencja Kosmiczna).

Zgłoszenia można dokonać na stronie: http://sci.esa.int/rosetta-competition/(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ W największym badaniu obrazowym ciała człowieka przeskanowano 100 tys. osób

  • Fot. Adobe Stock

    Częste korzystanie przez rodziców z mediów społecznościowych pogorsza jakość ich zabawy z dziećmi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera