Witamina D3 może zapobiegać problemom z pamięcią

Wysoka zawartość witaminy D3 w diecie pomaga szczurom w średnim wieku zachować dobrą pamięć - wykazały badania, o których informuje "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Przez sześć miesięcy naukowcy z University of Kentucky karmili trzy grupy szczurów pożywieniem zawierającym niski, umiarkowany lub wysoki poziom witaminy D3. Gryzonie poddano następnie testom sprawdzającym pamięć. Miały odnaleźć platformę w labiryncie wodnym.

Szczury spożywające karmę bogatą w witaminę D3 odnajdowały platformę szybciej i używały krótszych dróg niż szczury z dwóch pozostałych grup.

Naukowcy zauważyli w mózgach badanych gryzoni istotne zmiany w zakresie aktywności wielu genów zlokalizowanych w hipokampie, strukturze mózgu odpowiedzialnej za pamięć. Zmiany dotyczyły przede wszystkim genów biorących udział w procesie transportu neuroprzekaźników do synaps, gdzie są one uwalniane i odbierane przez sąsiadujące neurony. Dzięki temu komunikacja między komórkami nerwowymi przebiegała sprawniej.

Nie wiadomo, czy podobny rezultat można byłoby osiągnąć u ludzi. Wcześniejsze badania sugerują jednak, że witamina D może zapobiegać pogarszaniu się procesów poznawczych z wiekiem. Wpływa ona na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, wspomagając zapamiętywanie i koncentrację. Jej dobrym źródłem są m.in. ryby i nabiał.(PAP)

koc/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obraz w podczerwieni pokazujący pobliską galaktykę VV114 oraz w  tle odległą galaktykę J0107a o przesunięciu ku czerwieni z = 2,467. Po prawej: rozmieszczenie gazu w J0107a widziane przez ALMA. Źródło: NASA, ALMA(ESO/NAOJ/NRAO), Huang et al.

    Odległy kosmiczny pojedynek dwóch galaktyk

  • Fot. Adobe Stock

    Otwarte pozycje w programie Junior Professional ESA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera