Wspomnienie znika, ale wrażenie pozostaje

Pacjenci z chorobą Alzheimera wciąż odczuwają emocje związane z sytuacjami, o których zdążyli już zapomnieć – zawiadamiają naukowcy na łamach czasopisma „Cognitive and Behavioral Neurology”.

Osoby cierpiące na alzheimera mają problemy z pamięcią, która często zawodzi ich w momencie, gdy próbują przywołać w umyśle obraz ostatnich wydarzeń. Jednak, choć w ich przypadku obiektywne fakty ulegają zatarciu, emocje towarzyszące konkretnym sytuacjom utrzymują się jeszcze przez długi czas.

Badacze z Uniwersytetu Iowa (USA) zaprosili do laboratorium 17 zdrowych osób oraz 17 pacjentów z chorobą Alzheimera i poprosili ich o obejrzenie 20-minutowej kompilacji smutnych i radosnych filmów. Zarówno przed rozpoczęciem seansu, jak i po jego zakończeniu, badani wypełniali kwestionariusz odnoszący się do odczuwanych emocji, a 5 minut po obejrzeniu ostatniego filmu zostawali poddani testowi pamięci.

Okazało się, że filmy wywoływały w uczestnikach badania adekwatne odczucia – smutne klipy przygnębiały i doprowadzały do łez, natomiast radosne rozśmieszały.

Po przeprowadzeniu testu pamięci, zgodnie z oczekiwaniami, zaobserwowano, że pacjenci z alzheimerem pamiętali znacznie mniej szczegółów związanych z właśnie obejrzanymi filmami niż osoby zdrowe. W rzeczywistości czterech pacjentów nie potrafiło przywołać w pamięci żadnych informacji, a jeden nawet nie pamiętał faktu oglądania jakichkolwiek filmów.

Jednak stwierdzono, że smutne i radosne emocje, pomimo ubytków w pamięci, utrzymywały się u badanych do 30 min. od zakończenia seansu, przy czym im mniej szczegółów pamiętali pacjenci, tym dłużej doświadczali poszczególnych stanów emocjonalnych, zwłaszcza tych negatywnych.

„Wyniki naszego badania powinny uświadomić opiekunom, że podejmowane przez nich działania w stosunku do pacjentów naprawdę mają znaczenie. Częste wizyty, interakcje społeczne, ćwiczenia, muzyka, taniec, żartowanie czy podawanie pacjentom ulubionych potraw to proste czynności, które mogą wywrzeć długotrwały wpływ na ich dobrostan psychiczny i jakość życia” – mówi Edmarie Guzmán-Vélez, współautorka badania. (PAP)

ooo/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młody Wszechświat miał więcej czarnych dziur niż szacowali naukowcy

  • Góry i kaniony w Parku Narodowym Canaima w Wenezueli, Adobe Stock

    Wenezuela/ Znaleziono malowidła naskalne i petroglify liczące ponad 4 tys. lat nieznanego pochodzenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera