
Gra wojenna wojowników z okresu X i XI wieku, czyli z czasów formowania się państwa polskiego, odbędzie się w sobotę i niedzielę (23 – 24 sierpnia) na terenie Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie (woj. wielkopolskie).
Impreza plenerowa nie będzie jedynie pokazem. W ramach „Grzybowskiego Turnieju Wojów – na udeptanej ziemi” odbędzie się konkurs wśród reprezentantów odtwórstwa historycznego o nagrodę w postaci miecza dla wszechstronnego woja pancernego, ufundowaną przez dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (gród w Grzybowie jest jego częścią), i w postaci topora dla najwszechstronniejszego tarczownika, sfinansowaną przez burmistrza Miasta i Gminy Września.
Będą to repliki militariów znalezionych na Ostrowie Lednickim – jednym z głównych grodów pierwszych Piastów.
Jak zastrzegają organizatorzy, wydarzenie ma przede wszystkim charakter edukacyjno-naukowy. Jego celem jest ugruntowywanie wiedzy o przeszłości w szerokich kręgach społecznych przy wykorzystaniu sprawdzonej wiedzy historycznej, rekonstruowanej przez specjalistów – archeologów, historyków i animatorów historii.
Formuła tegorocznej gry wojennej nawiązuje do historycznych turniejów rycerskich znanych ze źródeł historycznych i ikonografii. Dodatkowo dla dzieci przygotowano zajęcia edukacyjne w formie Grzybowskiej Akademii Małego Archeologa. W czasie imprezy przewidziany jest wernisaż wystawy „Militaria drużyny Mieszka I z Ostrowa Lednickiego” i wykłady popularnonaukowe przybliżające historię grodu w Grzybowie.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Współorganizatorami są burmistrz Wrześni, starosta wrzesiński i Wiejskie Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalno-Turystyczne „Szansa” z Grzybowa. W organizację wydarzenia angażuje się również społeczność lokalna Grzybowa.
Nauka w Polsce - PAP
szz/ mki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.