
Część kolekcji japońskich zbroi gusoku znajdujących się w zasobach Muzeum w Gliwicach poddano gruntownej konserwacji - w najbliższych latach planowana jest wystawa prezentująca militaria pochodzącego z Kraju Kwitnącej Wiśni.
W skład kolekcji militariów z Japonii wchodzą cztery kompletne lub częściowo kompletne zbroje typu gusoku, zbroja typu tatami z okresu XVIII i XIX wieku, broń sieczna z tego samego czasu oraz drzeworyty japońskie o tematyce militarnej z początku XX wieku.
„Obiekty te nie są bezpośrednio związane z naszym regionem, jednak należą do najcenniejszych zbiorów Muzeum” – czytamy w komunikacie muzealników.
Obecnie wykonywane prace konserwatorskie skupiają się na zbrojach, które nie były nigdy wcześniej poddane takim zabiegom. Ich celem jest przywrócenie zabytków do dawnego stanu. Prace prowadzone są przez Janusza Lukaszczyka i Joannę Koryciarz-Kitamikado – rekomendowanych specjalistów w dziedzinie konserwacji zabytków japońskich.
Militaria japońskie z kolekcji Muzeum w Gliwicach pozyskało w większości w postaci darów Muzeum Górnośląskie w Gliwicach (Oberschlesisches Museum in Gleiwitz) jeszcze w okresie niemieckim. Po 1945 r. zbiór nieznacznie powiększono drogą zakupów.
Projekt konserwacji zabytków z Japonii dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.