Historia i kultura

Nauka w służbie sztuki

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali metodę diagnozy procesów degradacji papieru i innych materiałów opartych na celulozie. Badania mogą pomóc w uratowaniu zabytków, m.in. rysunku Leonarda da Vinci, który staje się coraz mniej wyraźny.

W pracach zespołu włoskich badaczy uczestniczy dr hab. Joanna Łojewska z Wydziału Chemii UJ.

Jak informuje serwis prasowy UJ, technologia opracowana na krakowskiej uczelni dotyczy cząsteczek pochłaniających światło, czyli chromoforów. Powodują one zażółcenie materiału i deformację łańcucha celulozy. Polscy badacze wiedzą, jak je identyfikować i mierzyć ich koncentrację.

Ta wiedza pozwala na stworzenia skutecznych technik konserwacji, które umożliwiłyby uratowanie wielu cennych zabytków. Jednym z nich jest rysunek, prawdopodobnie autoportret Leonarda da Vinci z początku XVI wieku. Artysta wykonał go czerwoną kredą. Wilgoć spowodowała, że rysunek uległ zażółceniu i staje się z czasem coraz mniej wyraźny. Przełomowa technika pozwala mieć nadzieję na powstrzymanie, a nawet częściowe cofnięcie tego procesu. Pracuje nad tym zespół włoskich fizyków i specjalistka z Wydziału Chemii UJ, specjalizującą się m. in. w problematyce degradacji papieru.

Dr hab. Joanna Łojewska wyklucza klasyczne metody chemiczne, analizuje natomiast użycie niskotemperaturowej plazmy. Metoda znajduje się w fazie testów.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

    Lubelskie/ Zapinkę z brązu sprzed 2,5 tys. lat poszukiwacz znalazł w okolicach Śniatycz

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera