Ruch skorupy ziemskiej przyspieszał i zwalniał

Ruch płyt tektonicznych, dźwigających skorupę ziemską, nie miał stałego tempa przesuwania się na przestrzeni dziejów. Te zmiany mogły wywierać również wpływ na ewolucję organizmów – informuje serwis „ScienceDaily”.

Skorupa ziemska jest archiwum dziejów Ziemi. Zawiera informacje o formowaniu się skał, o dawnej atmosferze oraz - w postaci skamieniałości - o biosferze. Formowanie się skorupy ziemskiej przez 4,5 mld lat dziejów Ziemi jest pełne zagadek.

Zespół kierowany przez prof. Petera Cawooda z University of St. Andrews (Wielka Brytania) zestawił ze sobą wyniki badań uzyskanych w ostatnich latach przez różne zespoły.

Naukowcy odkryli, że od 1,7 mld do 750 mln lat temu środowisko ziemskie było bardzo stabilne. Nie wykryto żadnych poważniejszych zmian w składzie atmosfery ani w zapisie kopalnym. W tym czasie istniał również superkontynent o nazwie Rodinia.

Pozostaje to w dużym kontraście do tego, co działo się przedtem i potem, kiedy to występowały zmiany poziomu tlenu w atmosferze oraz zlodowacenia.

Zdaniem Cawooda, ta stabilność może wynikać ze stopniowego ochłodzenia się skorupy ziemskiej. „Przed 1,7 miliardami lat skorupa ziemska mogła być znacznie cieplejsza, co oznaczałoby, że ruch płyt kontynentalnych rządził się innymi regułami niż obecnie” - wyjaśnia.

Z kolei 750 mln lat temu skorupa osiągnęła na tyle chłodny stan, że płyty tektoniczne, podobne do tych dzisiejszych, mogły zacząć „pracować”. Uaktywniły się one przede wszystkim w strefach subdukcji, gdzie jedna płyta (oceaniczna )wsuwa się pod drugą (oceaniczną lub kontynentalną).

Ten wzrost aktywności zapoczątkował całe mnóstwo zmian, włączając w to rozpad Rodinii oraz zmiany poziomu kluczowych pierwiastków w atmosferze i w morzach.

Co ciekawe, to z kolei mogło wpłynąć na kierunek ewolucji organizmów żywych i doprowadzić do powstania takich form życia, jakie obecnie znamy.(PAP)

krx/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera