Populacja wilków rośnie we Francji, hodowcy biją na alarm

Stały wzrost liczebny wilków we Francji staje się coraz większym zagrożeniem dla bydła - pisze dziennik "Le Monde". Według oficjalnych szacunków, populacja tego gatunku przekroczyła już 300 osobników w skali kraju.

Według danych z najnowszego raportu francuskiego Narodowego Urzędu Łowiectwa i Dzikiej Przyrody (ONCFS), cytowanych przez gazetę, liczba wilków (canis lupus) na terenie tego kraju wzrosła o jedną piątą: z 250 do 301 osobników.

Wilki, które wytępiono we Francji niemal doszczętnie w latach 30. XX wieku, powróciły w Alpy w 1992 roku. Od tamtego czasu odnotowuje się przyrost liczby tych zwierząt - średnio o 20 proc. rocznie.

Można także zauważyć, że wilki "kolonizują" coraz to nowe obszary: teraz naliczono 38 stref ich stałej obecności, czyli o 7 więcej niż zimą przełomu lat 2012-2013, kiedy przeprowadzono poprzednią kontrolę.

Drapieżnik obecny dotąd przede wszystkim w Alpach i całej południowo-wschodniej części kraju do granicy z Włochami, pokazał się ostatnio także na północnym-wschodzie, w tym nawet w równinnym departamencie Moza czy w części Szampanii.

Jak wyjaśnia gazecie Eric Marboutin, specjalista z ONCFS, wilki opuszczają zwykle stada na dłużej w poszukiwaniu pożywienia lub w okresie godowym. „Zwierzęta szukają wtedy nowych terenów i mogą w ciągu jednej nocy przemierzyć nawet 40-50 km. W końcu znajdują nowe siedlisko w odległości średnio 200 km od stada, z którego pochodzą” – tłumaczy Marboutin.

Coraz częściej dochodzi we Francji do ataków wilków na owce. W porównaniu z rokiem 2000 liczba tych ostatnich, które padły ofiarą drapieżników, wzrosła ponad czterokrotnie.

Zaniepokojeni tym francuscy hodowcy bydła zwrócili się do władz z prośbą o zezwolenie na odstrzał wilka. Jednak międzynarodowe, w tym unijne przepisy chronią wilki jako gatunek pod ścisłą ochroną.

Według obowiązującego nad Sekwaną narodowego planu ochrony tego gatunku na lata 2013-2017 rocznie można odstrzelić maksymalnie 24 wilki. Pozwolenie na odstrzał mają jedynie wyznaczeni przez państwo łowczy. (PAP)

szl/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Media: powrót tajkonautów ze stacji kosmicznej opóźniony przez pogodę

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie, picie i brak ruchu szkodzą już w młodym wieku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera