
Dwanaście polskich uczelni i jeden wydział otrzymało certyfikaty Uberrima Fide, przyznawane za najwyższą staranność w zapewnianiu oryginalności prac dyplomowych.
Wręczone po raz drugi certyfikaty Uberrima Fide (łac.: z najwyższą starannością) przyznały Fundacja im. Augustina-Jeana Fresnela i serwis antyplagitowy Plagiat.pl. Zastąpiły one wręczane w poprzednich pięciu latach godła Uczelnia walcząca z plagiatami oraz Wydział walczący z plagiatami.
Otrzymanie certyfikatu jest potwierdzeniem spełniania przez uczelnię lub wydział najwyższych standardów kontroli oryginalności prac dyplomowych. Warunkiem otrzymania certyfikatu jest przejście, przeprowadzanego przez ekspertów Fundacji Fresnela, audytu procedur antyplagiatowych. Polega on na ewaluacji i weryfikacji skuteczności wdrożonych procedur administracyjnych oraz systemów antyplagiatowych.
W tym roku certyfikaty Uberrima Fide otrzymały: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Akademia Pomorska w Słupsku, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Pedagogiczna Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu oraz Wydział Zarządzania Politechniki Gdańskiej.
Uroczystość wręczenia Certyfikatów Uberrima Fide odbyła się 12 czerwca w Centralnej Bibliotece Rolniczej podczas konferencji „Kontrola antyplagiatowa prac dyplomowych w świetle nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym – szanse i zagrożenia”.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ mki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.