Duży grobowiec dostojnika sprzed 4000 lat odkryto w Egipcie

Archeolodzy odkryli na stanowisku w południowym Egipcie grobowiec zbudowany około 4000 lat temu – informuje serwis internetowy NBC News.

Odkrycia dokonał zespół hiszpańskich archeologów na starożytnym cmentarzysku Dra Abu el-Naga na zachodnim brzegu Nilu w Luksorze.

Jak poinformował Józef Galan, archeolog kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku, odkryty grobowiec pochodzi z czasów panowania w Egipcie XI Dynastii (ok. 2119-1976 r. p.n.e.).

Do dużej komory grobowej w kształcie kwadratu prowadzi podziemny korytarz o długości 20 metrów, zaś komora grobowa wypełniona jest licznymi ludzkimi szczątkami z czasów późniejszych.

Zdaniem naukowców, wielkość grobowca wskazuje, że mógł on należeć do królewskiego dostojnika lub też członka rodziny królewskiej.

W grobowcu archeolodzy odkryli naczynia ceramiczne z czasów panowania XVII Dynastii (1650-1550 r. p.n.e.), a więc około 400 lat młodsze od samego grobowca.

Jak poinformował Ali al-Asfar z ministerstwa starożytności Egiptu, odkryty grobowiec sprzed 4000 lat mógł być później wykorzystany jednorazowo jako miejsce zbiorowego pochówku lub też jako miejsce, gdzie kolejno umieszczano ciała zmarłych przez dłuższy czas.

Badania odkrytych szczątków pozwolą prawdopodobnie na ustalenie okoliczności dokonania pochówku licznej grupy ludzi w starożytnym grobowcu. (PAP)

jot/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Antykoncepcja jednoskładnikowa może zwiększać ryzyko ataków astmy

  • Adobe Stock

    Ruch dłoni może pomóc w szybszej diagnozie autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera