
Panowie, którzy noszą telefon komórkowy w kieszeni spodni, mogą nieświadomie zmniejszać swoje szanse na posiadanie potomstwa – potwierdza analiza, którą publikuje pismo „Environment International”. Mikrofale emitowane przez te urządzenia obniżają bowiem jakość spermy.
Telefony komórkowe emitują promieniowanie elektromagnetyczne – fale radiowe z zakresu mikrofal. Z tej przyczyny ich wpływ na ludzkie zdrowie jest w ostatnich latach przedmiotem intensywnych badań. Już wcześniejsze prace wskazywały, że mirofale emitowane przez te urządzenia mogą mieć szkodliwy wpływ płodność mężczyzn.
Zespół, którym kierowała dr Fiona Mathews z University of Exeter (W. Brytania), przeanalizował wyniki 10 badań, którymi łącznie objęto blisko 1,5 tys. panów, w tym pacjentów klinik zajmujących się leczeniem niepłodności. Oceniano trzy parametry jakości ich spermy: ruchliwość plemników (czyli ich zdolność do poruszania się w kierunku komórki jajowej), żywotność (czyli odsetek żywych plemników w ejakulacie) oraz liczebność w jednostce ejakulatu.
Okazało się, że ekspozycja na fale emitowane przez telefony komórkowe obniżała ruchliwość plemników średnio o 8 punktów procentowych, jak również odsetek żywotnych plemników w ejakulacie. Wpływ tych urządzeń na liczebność plemników był mniej widoczny.
"To badanie wyraźnie wskazuje, że ekspozycja na fale elektromagnetyczne związana z noszeniem telefonu komórkowego w kieszeni spodni może negatywnie wpływać na jakość spermy. Może to mieć szczególne znaczenie dla panów, których płodność już jest zagrożona i konieczne są przyszłe badania, by określić, jakie może to mieć konsekwencje w skali całej populacji" - komentuje dr Mathews. Badaczka ocenia, że jest to o tyle istotne, iż telefony komórkowe są obecnie używane na świecie na ogromną skalę. (PAP)
jjj/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.