Fizyk i pilot opowiedzą o sztuce latania | Nauka w Polsce

Fizyk i pilot opowiedzą o sztuce latania

Na jakie przeciążenia narażony jest zawodowy pilot i jakie prawa fizyki oddziałują na samolot? Opowiedzą o tym fizyk, dr Adam Sieradzki oraz pilot, Łukasz Czepiela 4 czerwca podczas spotkania na Politechnice Wrocławskiej.

Podczas trzeciego spotkania z cyklu Red Bull Ryzyk Fizyk, prowadzący postarają się wytłumaczyć często niezrozumiałe dla widzów zachowania samolotów sportowych podczas ich startów w pokazach. "Opowiemy m.in. o tym, jakie siły aerodynamiczne działają na skrzydła samolotów, oraz jak ważnym elementem w tym sporcie jest przygotowanie fizyczne pilota" - mówi dr Sieradzki, fizyk z PWr.

Podczas wykładu uczestnicy dowiedzą się też, jak funkcjonuje aerodynamika samolotu, na jakie przeciążenia narażony jest zawodowy pilot, i jakie prawa fizyki oddziałują na maszynę.

Dr inż. Adam Sieradzki to adiunkt w Instytucie Fizyki w grupie prof. Ryszarda Poprawskiego, zajmującej się badaniem materiałów ferroicznych. Bierze aktywny udział w wielu akcjach propagujących nauczanie fizyki, m.in. Dolnośląskim Festiwalu Nauki oraz Akademii Młodych Odkrywców.

Z kolei Łukasz Czepiela to członek Aeroklubu Poznańskiego i pilot samolotu rejsowego, był pierwszym polskim pilotem w Red Bull Air Race. W debiucie zajął piąte miejsce na zawodach w Rovinj (Chorwacja).

Wykład rozpocznie się o godz. 17. na Politechnice Wrocławskiej, Wyspiańskiego 27, budynek A-1, sala 322. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Celem spotkań z serii Red Bull Ryzyk Fizyk jest tłumaczenie zjawisk w sporcie, które zadziwiają i na pierwszy rzut oka są niewytłumaczalne. Wcześniej dr Sieradzki prowadził podobne spotkania z siatkarzem Zbigniewem Bartmanem oraz rajdowcem Michałem Kościuszką.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera