Ryzyko przedwczesnej menopauzy u młodych kobiet, które przeszły chemioterapię może zostać zniwelowane poprzez zastosowanie gosereliny. Lek ten zwiększa również szansę na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.
Poinformowano o tym podczas 50. dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, który odbywała się w dniach 30 maja - 3 czerwca w Chicago.
Wczesne objawy menopauzy to jeden z najbardziej dokuczliwych skutków ubocznych chemioterapii. Mogą one dotknąć nawet kobiety pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Pojawiają się nagle i są bardziej intensywne niż wówczas, gdy proces ten przebiega w swoim czasie - podkreśla autorka badań dr Kathy Albain z Loyola University Medical Center.
W badaniach wzięły udział pacjentki z rakiem piersi przed 50. rokiem życia. 131 kobiet przeszło standardową chemioterapię, a 126 chemioterapię połączoną z przyjmowaniem gosereliny (syntetyczny analog gonadoliberyny, obniżający aktywność gonad). Lek podawano w zastrzykach co cztery tygodnie w czasie trwania chemioterapii.
Po dwóch latach 45 proc. kobiet z pierwszej grupy przestało miesiączkować i nastąpił u nich wzrost poziomu hormonu FSH we krwi, co świadczy o zmniejszonej produkcji estrogenu. W grupie przyjmującej goserelinę dotyczyło to jedynie 20 proc. kobiet, a 21 proc. pacjentek zaszło w ciążę (w porównaniu z 11 proc. w grupie, która przeszła standardowe leczenie).(PAP)
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.